В метеориті виявили нові мінерали, які ніколи раніше не зустрічались у природі

Всередині величезного метеорита, що впав на Землю в Сомалі, виявлені мінерали, яких раніше не зустрічали в природі. Два з них були проаналізовані та отримали назви. Можливий третій наразі розглядається Міжнародною мінералогічною асоціацією. Це відкриття може дати вченим деякі важливі підказки щодо формування астероїдів і метеоритів.

Фрагмент метеорита Ель-Алі
Фрагмент метеорита Ель-Алі містить два мінерали, яких раніше ніколи не зустрічали на Землі. Авторство: Університет Альберти

Перші два відкриті мінерали назвали елаїтом і елькінстантонітом. Про їхнє відкриття оголосив планетарний геолог Кріс Герд з Університету Альберти в Канаді.

Метеорит був знайдений у багатій на вапняк долині в Сомалі поблизу міста Ель-Алі. Спочатку космічний камінь вважали звичайним валуном вагою 15,2 тонни. Як пізніше виявилось — це метеорит, причому дев’ятий за величиною, який коли-небудь знаходили на земній поверхні.

Nightfall

Точна дата падіння на Землю цього астероїда не зафіксована. Але камінь місцеві називають «Присмерком» (Nightfall), а також він згадується у фольклорі, піснях і танцях принаймні 5—7 поколінь. При цьому увесь цей час сомалійці використовували його як ковадло для заточування ножів.

Фрагмент метеорита Ель-Алі у масштабі
Фрагмент метеорита Ель-Алі у масштабі. Авторство: Університет Альберти

У 2019 році під час пошуків опалу старателі були заінтриговані дивним каменем з ямками, що вказувало на його неземну природу. Вони відібрали кілька зразків і відправили їх до геологів Університету Альберти. У співпраці з дослідниками Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі та Каліфорнійського технологічного інституту Кріс Герд незабаром визначив, що «Присмерк» був залізним метеоритом, і офіційно назвав його Ель-Алі на честь сусіднього міста.

Унікальний хімічний склад

Щоб класифікувати метеорит, команді планетарних геологів потрібно було вивчити хімічний склад, і тут все змінилося. Виявилось, що його вміст мав дуже надзвичайну текстуру та склад, який ніколи раніше не зустрічався у природі. Тому Герд заручився допомогою мінералога Альбертського університету Ендрю Локока, який брав участь в описі інших нових мінералів.

Два вивчені мінерали мали залізо-фосфорно-кисневий склад. Мінерал елаліїт назвали на честь самого астероїда Ель-Алі. Елкінстантоніт був придуманий на честь вченої-планетолога Лінді Елкінс-Тантон з Університету штату Аризона. Третій потенційний новий мінерал все ще проходить процес ідентифікації та класифікації.

Зникнення метеорита

Що стосується самої астероїда, то його вилучили з місця, де він лежав поколіннями, й доставили до столиці Сомалі — Могадішо. Там він був зважений, а потім конфіскований урядом Сомалі. Що з ним сталося після цього, незрозуміло. За словами Герда, камінь був проданий та перевезений до Китаю, де він може опинитися в руках торговців метеоритами, які розріжуть його та продадуть по частинах.

Раніше ми повідомляли про те, як австралієць кілька років намагався розпилити метеорит, вважаючи, що це — золото.

За матеріалами Space Exploration Symposium 2022 та SciTechDaily

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine