Австралієць кілька років намагався розпилити метеорит, вважаючи, що це — золото

Австралієць Девід Гоул кілька років тримав у себе дивний камінь, думаючи, що це золотий самородок. Але коли він відніс його до музею, то виявилося, що це метеорит.

Метеорит Меріборо та відрізаний від нього шматок
Метеорит Меріборо та відрізаний від нього шматок. Джерело: www.sciencealert.com

Дивовижний камінь

2015 року австралієць Девід Гоул блукав Національним парком Меріборо, розташованим поблизу австралійського міста Мельбурна, і побачив дивний камінь червоного кольору, що лежав у жовтій глині. Він був несподівано важким і на нього реагував металошукач.

Оскільки ця місцевість у XIX столітті була місцем видобутку золота, чоловік вирішив, що знайшов самородок. Він забрав його додому, щоб детально розібратися у знахідці.

Девід спробував застосувати ручну пилу, шліфувальну машинку, дриль, але камінь йому не піддався. Не допомогли навіть удари по ньому кувалдою. Після чотирьох років спроб дістатися до «золота» чоловік здався і вирішив віднести знахідку до місцевого музею, де у ній упізнали метеорит.

Рідкісна знахідка

За останні 40 років відвідувачі тисячі разів приносили до Мельбурнського музею різні камені. Але лише двічі вони виявлялися метеоритами. І один із них був саме тим, що 2019 року доправив сюди Девід Гоуп.

Знахідку назвали метеоритом Меріборо — на честь місця, де знайшли камінь. Він виявився достатньо великиим «гостем із космосу» масою 17 кг. Знадобилася пилка з алмазним покриттям, аби відрізати від нього шматочок на дослідження, які тривали кілька років.

Метеорит, цінніший за золото

Виявилося, що метеорит Меріборо не містить у собі золота. Це звичайний хондрит, який утворився ще на зорі існування Сонячної системи й переважно складається з заліза та нікелю. Але це зовсім не означає, що він не настільки цінний, як про це думав його господар усі ці роки.

Зріз метеориту Меріборо
Зріз метеорита Меріборо. Джерело: www.sciencealert.com

Насправді метеорити в Австралії зустрічаються значно рідше, ніж золоті самородки. Попри відсутність дорогоцінних металів, вони мають величезну наукову цінність — адже їхній хімічний склад може багато розповісти про еволюцію Сонячної системи.

Конкретно метеорит Меріборо прилетів до нас з Головного поясу астероїдів. А от коли це сталося, залишається спірним питанням. Трапилося це приблизно 100—1000 років тому. Між 1889 і 1951 роками було зареєстровано кілька небесних подій, результатом яких може бути цей камінь.

До речі, випадок із Девідом Гоулом — далеко не перший, коли метеорит довго десь зберігався, перш ніж опинився у науковців. У 2018 році до рук учених зі США потрапив камінь із космосу, який 80 років знаходився на одній із ферм і за цей час встиг змінити не одного господаря.

За матеріалами www.sciencealert.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine