Що станеться при зіткненні метеорита з Землею?

Вчені дослідили зразки ґрунту в районі стародавніх кратерних полів. Виявилося, що значна частина енергії виділяється у вигляді тепла, яке перетворює дерево на вугілля. Це дозволить прогнозувати евакуацію в разі загрози зіткнення з космічним тілом.

Випалену деревину виявили поблизу місь зіткнення метеоритів з землею
Випалену деревину виявили поблизу місь зіткнення метеоритів з землею. Джерело: phys.org

Сліди зіткнення метеоритів з Землею

Абсолютна більшість космічного каміння, що влітає в атмосферу Землі так і не досягає поверхні нашої планети. А більшість метеоритів, які все ж долетіли занадто маленькі для того, щоб утворити щось більше за невелику ямку. Навіть челябінське тіло діаметром близько 20 м не змогло залишити якогось помітного кратеру.

Наймолодший з кратерів на Землі утворився 2007 року біля невеликого селища в Перу, але ця подія переважно минула непоміченою. При цьому з геологічної історії нашої планети вчені знають, що під час руйнування в атмосфері великого тіла можуть утворюватися цілі метеоритні поля, які містять десятки невеличких кратерів.

Однак що саме при цьому відбувається із місцевістю досі ніхто не досліджував. Тому наскільки страшними насправді будуть наслідки безпосередньо зіткнення люди не мають жодного уявлення. Нещодавно цю задачу вирішили розв’язати науковці з Польщі та Естонії. Вони дослідили кратерні поля Каалі та Каалі-Головний у Естонії, Мораско у Польщі та Уайткорт в Канаді.

Деревинне вугілля

Найголовніше, на що звернули уваги дослідники при вивченні ґрунту з метеоритних полів стали шматочки деревинного вугілля. Спочатку вони подумали, що це сліди пожежі, яка вирувала в лісі безпосередньо перед ударом небесного тіла.

Досліджені кратери
Конфігурація та розміри досліджених кратерів. Джерело: phys.org

Однак дуже сумнівно, щоб такі пожежі відбувалися безпосередньо перед ударом в усіх чотирьох випадках, які були відчутно розділені часом та простором. Детальне вивчення зразків показало, що вони взагалі не схожі на ті, що утворюються при лісових пожежах. Тож, це не міг бути вогонь, що виник після удару.

Деревина була випалена дуже рівномірно, чого при лісових пожежах практично ніколи не відбувається. Поруч із вщент вигорілими деревами там завжди можна знайти майже непошкодженими. До того ж зразки вугілля явно утворилися внаслідок дії температури, значно нижчої за ту, що буває від звичайного вогню.

Тож, вчені дійшли висновку, що дерева випалив тепловий імпульс безпосередньо від зіткнення метеорита із Землею. Щобільше, вони змогли оцінити, наскільки далеко від місця удару розповсюджується цей імпульс.

Евакуація населення при метеоритній загрозі

За словами вчених дослідження будуть дуже корисними у випадку виникнення загрози зіткнення із великим метеоритом. Тіла, діаметр яких вимірюється кілометрами врізаються в нашу планету раз на десятки мільйонів років.

А ось об’єкти діаметром у десятки метрів можуть прилетіти раз на століття. І якщо місце їх падіння вдасться визначити хоча б за кілька годин це дає змогу організувати евакуацію населення. І нове дослідження дозволяє передбачити, яку територію треба буде евакуювати.

За матеріалами: phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Науковці знайшли нейтронні зорі на орбітах подібних до Сонця світил
Орбіта гарячого Юпітера виявилась найвитягнутішою з усіх екзопланет
Рамзес зустрінеться з Апофісом: ESA відправить місію до рекордного астероїда
NASA показала красу космічного корабля Cygnus перед його знищенням: фото
Смерть місяцехода: NASA закрила проєкт VIPER
Вчені відкрили 10 дивовижних пульсарів
Колишні керівники NASA та ESA закликали залишити МКС у космосі для наступних поколінь
Ілон Маск переносить свою штаб-квартиру через «гендерний» закон
На HBO виходить фільм про «дикий дикий космос». І це — не фантастика
Прорив у фізиці: вчені навчили ядра атомів поглинати та випромінювати енергію