ULA готується до пропалення ракети Vulcan

Пусковий оператор ULA (спільне підприємство Boeing і Lockheed Martin) готується провести пропалення ракети Vulcan. Воно відбудеться протягом найближчих кількох днів. Про це повідомив голова компанії Торі Бруно.

Основні характеристики ракети Vulcan

Ракета Vulcan призначена для заміни носія Atlas V, на першому ступені якого використовуються російські двигуни РД-180. Вона має двоступеневу конструкцію з можливістю додавання бічних твердопаливних прискорювачів. Її висота становить 60 м, діаметр — 5,4 м. У своїй найпотужнішій конфігурації ракета зможе виводити до 27 тонн на низьку навколоземну орбіту.

Ракета Vulcan (концепт). Джерело: ILA

Перший ступінь Vulcan оснащений двома двигунами BE-4, побудованими компанією Blue Origin. Вони використовують метан як пальне і рідкий кисень як окислювач. Другий ступінь оснащений парою киснево-водневих двигунів RL-10.

У момент анонсу проєкту, дебютний пуск Vulcan був запланований на 2020 рік. Але через різні технічні проблеми й затримки, багато з яких виявилися пов’язані з двигуном BE-4, ця дата кілька разів зсувалася. У підсумку складання першого екземпляра ракети було завершене в лютому 2023 року. Планувалося, що дебютний пуск Vulcan відбудеться на початку травня. Однак під час випробувань верхнього ступеня носія, що проводилися у березні, стався витік водню, що призвів до вибуху, який пошкодив тестовий агрегат. У результаті введення ракети в експлуатацію було знову відкладене.

Пропалення ракети Vulcan

Наразі перший екземпляр Vulcan перебуває на майданчику LC-41 на мисі Канаверал. За словами Торі Бруно, під час тестів інженери виявили низку змін, які необхідно внести як у конфігурацію стартового столу, так і носія. Найближчими днями ракета буде повернута в Будівлю вертикального збору для проведення необхідних операцій. Після цього вона знову буде встановлена на стартовий стіл, де інженери проведуть її пропалення.

Ракета Vulcan на стартовому майданчику мису Канаверал. Джерело: ULA

Успішне виконання пропалювання стане важливим на шляху до дебютного польоту Vulcan. Після цього компанії залишиться завершити розслідування березневої аварії. У разі якщо в конструкцію ракети не доведеться вносити серйозні зміни, пуск Vulcan відбудеться в липні. У межах своєї дебютної місії ракета виведе на орбіту пару прототипів супутників системи Project Kuiper від Amazon, а також відправить до Місяця побудований компанією Astrobotic апарат Peregrine. Він має здійснити посадку в районі Куполів Груйтуйзена.

Тільки найцікавіші новини й факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine