Україна отримала доступ до високоточних супутникових знімків, а російський двигун вибухнув на орбіті: дайджест новин

Підбірка космічних новин до сніданку: компанія EOS Макса Полякова уклала угоду з GEOSAT 2 про передачу супутникових даних, до Starlink в Україні за перший місяць під’єдналися 215 тис. абонентів, а Китай запустив групу комерційних супутників на орбіту.

EOS Макса Полякова надала Україні можливість отримувати високоточні супутникові знімки завдяки комерційній угоді з GEOSAT

Зважаючи на ризики інформаційного порядку денного в умовах військової агресії, повідомлення про угоду з’явилося у публічному просторі лише зараз.

GEOSAT 2 став першим супутником, який уже передає оперативні дані спостереження за територією України виключно для використання нашою країною. Він знаходиться на орбіті та дозволяє отримувати дані з надвисокою роздільною здатністю, раніше недоступною для України. Він також надає можливість отримувати знімки на відстані 100 кілометрів від державних кордонів нашої країни. Виведений на орбіту в січні 2022 року український супутник «Січ-2-30» має у рази меншу роздільну здатність.

Астронавти SpaceX Crew-3 вирушають із космічної станції додому

Приводнення апарата біля узбережжя штату Флорида заплановано на 6 травня о 07:43 за київським часом. Космічний корабель SpaceX Crew Dragon Endurance відстикувався від МКС та повертається на Землю. На його борту — екіпаж місії Crew-3, яка розпочала роботу на Міжнародній космічній станції 11 листопада минулого року. Астронавти провели у космосі пів року.

Новини ринку

Супутники Astroscale. Джерело: Astroscale

Технологія Canadarm3 буде включена в комерційну космічну станцію Axiom

MDA завершила перший продаж технології Canadarm3, яка буде використовуватися на комерційній космічній станції Axiom Space. Зараз Axiom будує перший модуль Axiom Hub One. Разом із Hub Two вони утворюватимуть якірні модулі, прикріплені до Міжнародної космічної станції (МКС), і служитимуть приміщенням для екіпажу та забезпечуватимуть дослідницькі та виробничі можливості.

Astroscale ELSA-d завершує складну місію зі зближення

Astroscale Holdings Inc. («Astroscale»), лідер ринку супутникового обслуговування та довгострокової надійності польотів по всіх орбітах, оголосила, що, попри кілька непередбачених невдач, місія Astroscale-demonstration (ELSA-d) після закінчення терміну служби успішно завершила наступні керовані операції зі стикування між двома космічними апаратами на орбіті.

Satellogic запустить 68 супутників разом зі SpaceX

Компанія Satellogic, що займається спостереженням Землі, оголосила про підписання контракту зі SpaceX на запуск ще 68 супутників, оскільки вона продовжує нарощувати своє угруповання. Компанії не розкрили умови угоди, а Satellogic не відповіла на питання щодо того, коли відбудуться запуски та чи будуть вони окремими або спільними місіями.

Китай запустив нову партію комерційних супутників дистанційного зондування Землі «Цзилинь-1»

Китай у четвер здійснив успішний запуск восьми супутників дистанційного зондування Землі. Як вказується у заяві корпорації, опублікованій на її сторінці в соцмережі WeChat, старт відбувся о 10:38 за місцевим часом (05:38 за Києвом) із космодрому Тайюань у північній провінції Шаньсі. Серед запущених супутників сім апаратів серії Jilin-1 Gaofen-03D та один — серії Jilin-1 Kuanfu-01C. Нинішній запуск став 419-м для ракет-носіїв серії «Чанчжен».

Цікаве

Літак Roc під час польоту. Джерело: Stratolaunch

Звіт: оборонні та розвідувальні служби США не поспішають із революцією малих супутників

Сполучені Штати ризикують опинитися позаду Китаю у космічних можливостях, частково через повільне впровадження комерційних інновацій, таких як невеликі супутники.

У новій доповіді Атлантичної ради йдеться, що оборонна бюрократія США, схоже, не бажає або не може адаптуватися до мінливого середовища, керована комерційною космічною індустрією.

Російський двигун вибухнув на орбіті

На навколоземній орбіті вибухнув відпрацьований російський двигун системи забезпечення запуску (СЗЗ). Він використовувався для виведення у космос супутників системи ГЛОНАСС 2007 року. Про це повідомила 18 ескадрилья контролю космічного простору ВПС США (18 Space Control Squadron). Внаслідок інциденту утворилося щонайменше 16 фрагментів космічного сміття.

Департамент ВПС із розробки ракетних рухових установок має намір інвестувати у технології для швидкого запуску

AFRL попросила компанії пояснити, як вони запустять невеликий космічний корабель на високоенергетичну орбіту із повідомленням лише за кілька днів чи тижнів. Організація, відома як «ракетна лабораторія» AFRL, що базується на авіабазі Едвардс у Каліфорнії, «запитує інформацію та коментарі від промисловості щодо їхньої здатності виконувати майбутні місії зі швидкого запуску та визначати конкретні інвестиції в технології, які покращать можливості реагування», — йдеться у повідомленні.

Stratolaunch здійснив 5-й випробувальний політ гігантського гіперзвукового авіаносця

Літак-носій Roc, найбільший з будь-коли побудованих, здійснив свій п’ятий випробувальний політ. Результати тестів гарантують, що Roc готовий виконувати свої обов’язки.

Створений компанією Stratolaunch, що виробляє гіперзвукові транспортні засоби, Roc є найбільшим літаком у світі з розмахом крил 117 м у діаметрі. Літак масою близько 227 тис. кг призначений для підіймання в повітря гіперзвукових транспортних засобів.

Супутниковий інтернет — гаряча новинка в Україні

Упродовж місяця кількість завантажень програми Starlink, що використовується для під’єднання комп’ютерів та телефонів до тарілок і, таким чином, до сигналів супутникового інтернету, в Україні зросла з нуля до 215 тис., що становить 58% від загальної кількості по всьому світу.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine