У проєкту місячного ядерного реактора виникли проблеми

З червня 2022-го кілька команд розробляють для місячної програми Artemis проєкт ядерного реактора. Однак скорочення бюджету NASA становить йому явну загрозу. Експерти радять агенції здійснити низку заходів, аби цей задум таки реалізувався.

Ядерний реактор для Місяця
Ядерний реактор для Місяця. Джерело: NASA

Ядерний реактор для Місяця

У червні 2022 року NASA розпочала проєкт зі створення ядерного реактора для бази на Місяці, яку вони планують збудувати у межах проєкту Artemis. Для цього вони обрали три команди: представників Lockheed Martin, Westinghouse and IX. Остання є спільною ініціативою Machines та X-Energy.

Кожній із них виділили по 5 млн доларів і доручили кожній розробити свій проєкт енергетичної установки на основі ядерного поділу. При цьому особливо жорстких умов перед ними не ставили. Це має бути пристрій потужністю у 40 кВт, вага якого не перевищуватиме 6 тонн. Пропрацювати він має не менш як 10 років.

Куратором проєкту, крім NASA, виступає Міністерство енергетики США. Після того, як усі три команди представлять свої розробки, фахівці оберуть із них одну, на основі якої побудують діючу модель, яку і випробують на Місяці у межах другого етапу проєкту.

Проблеми з фінансуванням

Однак за рік, що минув, у проєкту виникли величезні труднощі. Насамперед вони стосуються скорочення фінансування NASA, про яке було оголошено у липні 2023 року. Ніхто не знає, коли саме мав початися другий етап проєкту, але було відомо, що його вартість становила близько мільярда доларів.

Що тепер буде, не можуть сказати навіть фахівці. У Конгресі США відбувається розкол, і майже напевно протягом наступних двох фіскальних років старт другої фази не розпочнеться навіть у випадку, якщо команди розробників зможуть представити вдалі проєкти.

Крім того, ядерний реактор буде конкурувати з іншими розробками, які життєво необхідні для реалізації програми Artemis. Цілком може статися так, що в найближчі роки США освоюватимуть Місяць без створення нових джерел енергії.

Що радять NASA

Проте фахівці дуже не радять NASA зупиняти цей проєкт. Саме зараз ядерна енергетика отримала імпульс до розвитку і якщо зараз усе згасне, то знову почати розробки за кілька років може бути важко.

Зокрема, Вінс Білардо, промисловий консультант команди IX, вважає, що якщо ядерний реактор не збудувати, то тривалість місій на поверхні Місяця становитиме не більш як 20 діб. Після цього астронавтам доведеться повертатися на Землю.

Тому він радить NASA, навіть якщо фінансування основного проєкту буде припинено, вкладатися у розвиток допоміжних технологій, за які потім можна буде вчепитися. Також він пропонує об’єднати проєкти ядерного реактора для Місяця та силової установки для кораблів, що працює на тому ж принципі, та розглянути можливість створити збільшену версію пристрою, яка матиме потужність у 100 кВт.

За матеріалами spacenews.com.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Телескоп James Webb розгадує таємницю народження Крабоподібної туманності
Початок кінця: Hubble зазнімкував молекулярну хмару
Астронавти побачили політ Starliner на тлі полярного сяйва
Випадкова знахідка підтвердила одну з давніх теорій раннього Всесвіту
Вчені відкрили землеподібну планету на відстані 55 світлових років від нас
Телескоп Chandra шукатиме життя біля найближчих до нас зір
Повернення Starliner на Землю затримується ще на чотири дні
Новий трюк для старого телескопа: Hubble відновив наукові спостереження
В уламку скелі знайшли матеріал із протопланетного диска часів формування Сонячної системи
Кожен із нас — центр Всесвіту: парадокс розширення космосу