У «місячного ліхтарика» виникли проблеми з двигунами

Двигуни апарата Lunar Flashlight, призначеного для пошуків криги у місячних кратерах, працюють неефективно через засмічення трубопроводів. Інженери намагаються усунути цю проблему, аби він зміг продовжити свою місію.

Апарат Lunar Flashlight
Апарат Lunar Flashlight. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Проблеми з двигунами Lunar Flashlight

12 січня інженери NASA повідомили, що три з чотирьох двигунів апарата Lunar Flashlight не можуть працювати на повну потужність. Причиною цього є засмічення трубопроводів, які подають до них паливо. Тепер диспетчери планують використовувати їх триваліший час, розраховуючи на те, що в результаті це дасть такий самий ефект, як і програма імпульсів, яка була затверджена раніше.

Керівництво місії розраховує, що альтернативні підходи себе виправдають. Маневри поблизу Місяця Lunar Flashlight має розпочати у лютому, а остаточно вийти на орбіту — за чотири місяці.

Апарат призначений для роботи на орбіті, яка дуже нагадує таку ж, як у кубсата CAPSTONE, який працює поблизу Місяця ще з листопада. Вона передбачатиме прольоти над південним полюсом нашого супутника на висоті 15 км. Там Lunar Flashlight шукатиме водяну кригу в тіні кратерів, дна яких ніколи не досягає сонячне світло.

Проблемні двигуни

По суті, Lunar Flashlight є потужним лазером. Він має спрямовувати свій промінь на дно кратерів і висвітлювати ним кригу. Однак цікаве у ньому не тільки корисне навантаження, а й двигуни. Він використовує «зелене» паливо під назвою Advanced Spacecraft Energetic Non-Toxic (ASCENT).

Ефективність ASCENT була доведена ще 2019 року під час спеціальної місії. Однак саме Lunar Flashlight є першим апаратом, який використовує його за межами орбіти Землі. Свого часу розробникам навіть довелося міняти його двигуни на систему, розроблену Технологічним інститутом Джорджії.

Саме ця заміна призвела до затримки у підготовці місії. Спочатку планувалося запустити Lunar Flashlight як додаткове навантаження Artemis I, але інженери не встигли підготувати апарат до кінця 2021 року. Тому його довелося запускати разом з японською та арабською місіями у грудні 2022-го.

Щоправда, якби зонд все ж стартував у листопаді, на його роботу це могло не вплинути. Адже багато апаратів з тієї купи кубсатів, які вивели у космос під час Artemis I, так і не змогли розпочати свою місію. Причому причини несправності багатьох з них так і залишилися невідомими.

За матеріалами Spacenews.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine