У кандидата в карликову планету знайдені кільця

Міжнародна команда дослідників оголосила про відкриття кільця Квавара — крижаного об’єкта на краю Сонячної системи, що вважається кандидатом у карликові планети.

Квавар в уяві художника. Джерело: ESA, CC BY-SA 3.0 IGO

Квавар (50000 Quaoar) відкрили 2002 року. На той момент він був найбільшим тілом Сонячної системи, знайденим із часів відкриття Плутона. Його орбіта проходить на відстані 44 а.о. від Сонця, діаметр оцінюється в 1110 км. У 2007 році у Квавара був знайдений 80-кілометровий супутник, що отримав назву «Вейвот» (Weywot).

Під час нещодавнього дослідження група астрономів знімкувала Квавар за допомогою високошвидкісної камери HiPERCAM, встановленої на Великому Канарському телескопі. Їхньою метою було спостереження покриття об’єктом фонової зорі. Науковці використовують такі події для визначення наявності у небесних тіл атмосфери, а також пошуку супутників та кілець.

Пошуки виявилися результативними. Астрономам вдалося зареєструвати тьмяніння зорі безпосередньо перед початком і відразу після завершення покриття. Це свідчить про те, що Квавар оточений кільцем.

Положення кілець Квавара та його межі Роша. Джерело: Paris Observatory

Кільцеві системи зустрічаються досить рідко. Крім газових гігантів, на даний момент вони знайдені лише у астероїда Харікло та карликової планети Хаумеа. Однак кільце Квавара має важливу особливість. Воно розташоване від нього на відстані, що в 7,4 раза перевищує його радіус. Це майже вдвічі більше за межу Роша для Квавара — мінімальної відстані, на якій припливні сили зруйнують його супутники.

Раніше вважалося, що саме близькість до небесного тіла є ключовим фактором, котрий не дає частинкам кілець зібратись у єдиний супутник. Наприклад, головне кільце Сатурна розташоване від нього на відстані всього три радіуси планети. Дослідники зазначають, що відкриття кільця Квавара, ймовірно, вимагатиме пошуку нової моделі, що пояснює, як воно утворилось і чому збереглося.

Раніше ми розповідали про те, як телескоп James Webb вивчив кільця Харікло.

За матеріалами https://phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Мультихвильова краса: Hubble зазнімкував галактику із зоряними яслами
Екіпаж Polaris Down повернувся на Землю
Гучне мовчання: Boeing несподівано зачаївся після повернення Starliner на Землю
Як у Сатурна: в ордовицькому періоді у Землі були кільця
«Маленькі червоні цятки» раннього Всесвіту залишаються загадкою для науковців
Гравітаційні аномалії розповіли, що ховається під поверхнею Марса
Космічний оркестр: астронавтка Сара Гілліс зіграла мелодію з «Зоряних війн»
«Зіткнення» із зорею-прибульцем назавжди змінило образ Сонячної системи
Ми можемо знайти інопланетян, якщо уявимо себе в майбутньому
Астрономи довго шукали маленьку чорну діру і нарешті знайшли