У Хануку астронавти на МКС провели цікавий фізичний експеримент

Астронавтка NASA Джасмін Могбелі, перебуваючи на Міжнародній космічній станції (МКС), не лише святкувала Хануку, але й провела цікавий фізичний експеримент. На висоті 400 км над Землею в невагомості на тлі захоплюючого виду Землі з ілюмінатора вона розкрутила дрейдл — чотиригранну дзиґу, що є традиційною святковою єврейською іграшкою. Крутіння дрейдла — це традиційна гра під час Хануки, яка поєднується з головним обрядом запалювання ханукальних свічок.

МКС
Астронавтка Джасмін Могбелі демонструє, що відбувається, коли ви розкручуєте дрейдл на МКС. Авторство зображення: NASA

Цікаво, що дзиґа під час обертання навіть почала набирати швидкість. Зупинив її лише удар по об’єктиву фотокамери. Це навіть викликало сміх у командира екіпажу SpaceX Crew-7. Відео цього цікавого експерименту можна переглянути нижче.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Джасмін Могбелі, яка зазвичай святкує Хануку та Різдво з родиною вдома, взяла з собою в космос дерев’яний дрейдл, повстяну менору та сімейну фотографію.

Цього року Ханука розпочалась 7 грудня і триватиме до 15 грудня. Головне єврейське свято періодично святкується в невагомості. Першим, хто відзначив його в космосі, був астронавт NASA Джеффрі Гоффман. Це сталось у 1993 році під час місії STS-61 для ремонту космічного телескопа Hubble.

Після третього виходу у відкритий космос Гоффман відзначив Хануку з менорою та дрейдлом. На відео він пояснює особливості обертання єврейської дзиґи, що разюче відрізняється від обертання в земних умовах. Річ у тому, що фізика обертальних рухів на Землі має три компоненти. По-перше, це власне обертання. По-друге, ефект прецесії, що викликає зміну напрямку осі. Нарешті, є ще нутація — коливання обертового об’єкта.

Дрейдл має кутовий момент, пов’язаний із відстанню від центру обертання. На Землі він поступово сповільнюється та зупиняється через тертя об повітря та поверхню. Сповільнюючись, дзиґа втрачає свій кутовий момент. Потім сила тяжіння змушує її опуститись і повністю зупиняє обертання. Але в космосі правила трохи інші, оскільки ця сила відсутня, тож дзиґа може обертатися значно довше. Якби її розкрутили у відкритому космосі, де взагалі немає опору повітря, вона крутилася б роками.

Раніше ми розповідали про «космічні» спецоперації Моссаду.

За матеріалами mashable.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів