У Гімалаях запрацював найбільший у світі телескоп із рідким дзеркалом, а Китай випускає нову селенологічну карту Місяця: дайджест новин

Підбірка найцікавіших космічних новин до сніданку: на думку вчених, жінки можуть краще підходити для довготривалих космічних місій. Молодий Юпітер проковтнув купу зародків планет, а NASA втратила два супутники для спостереження за ураганами.

Рентгенівська обсерваторія NuSTAR відзначила десятирічний ювілей

Обсерваторія NuSTAR призначена для реєстрації жорсткого рентгенівського випромінювання з енергією фотонів у діапазоні від 9 до 79 кеВ. Вона була запущена ракетою Pegasus XL 13 червня 2012 року та виведена на 600-кілометрову навколоземну орбіту, де і знаходиться до сьогодні. За мірками NASA, NuSTAR є бюджетним проєктом. Апарат коштував організації 180 млн доларів, його маса (у заправленому стані) становила 360 кг. Головною особливістю його конструкції є 10-метрова щогла, розгорнута вже після виходу на орбіту. На її кінцях розташовані два телескопа. Завдяки цьому рішенню конструктори змогли підвищити чутливість обсерваторії в сотню разів у порівнянні з її попередниками.

Запуск місії TROPICS-1 завершився невдачею

Місія TROPICS-1, в межах якої мала ракета Rocket 3.3, побудована компанією Astra Space, повинна була вивести на орбіту два кубсата NASA, завершилася невдачею через передчасне відключення двигуна. Як наслідок, носій не зумів набрати першу космічну швидкість і впав у океан.

Новини ринку

Ракету SLS готують до старту
Нова репетиція старту SLS відбудеться в червні. Джерело: Scitechdaily.com

GAO вважає, що CASIS не повною мірою використовує консультативний комітет

Некомерційна організація, що керує національною лабораторією Міжнародної космічної станції, не повною мірою використовує консультативну групу, створену після її незалежної перевірки. У звіті, опублікованому Рахунковою палатою уряду, йдеться, що Центр розвитку науки в космосі (CASIS), який управляє ресурсами МКС, позначеною як національна лабораторія, не надає інформацію Консультативному комітету користувачів (UAC) інформацію про те, як використовується лабораторія, і не запитував думки комітету з розподілу ресурсів.

Космічні сили США купили вісім запусків ULA та SpaceX

У межах другої фази програми NSSL (National Security Space Launch) Космічні сили США видали вісім пускових контрактів на загальну суму 846 млн доларів. П’ять із них дісталися пусковому оператору ULA (спільне підприємство Boeing та ULA), три — компанії SpaceX.

Космічне агентство Міністерства оборони США придбає 10 супутників для експериментів на низькій навколоземній орбіті

Агентство космічного розвитку планує придбати до 10 супутників для розміщення військового корисного навантаження для експериментів на низькій навколоземній орбіті. Ця нова закупівля супутників, відома як «експериментальний випробувальний стенд NExT», замінює попередню програму SDA під назвою T1DES, яку було оголошено минулої осені.

Xenesis підписує угоду про запуск із Evolution Space

Стартап Evolution Space підписав меморандум про порозуміння щодо запуску невеликого супутникового угруповання для стартапу оптичного зв’язку Xenesis. Відповідно до угоди на суму 120 млн доларів, підписаної в травні, Evolution проведе п’ять суборбітальних і 25 орбітальних запусків Xenesis, починаючи з 2025 року. Компанія Evolution із Мохаве (Каліфорнія) застосовує ітеративний підхід до розробки невеликих твердопаливних ракет, здатних доставляти від 250 до 450 кг на низьку навколоземну орбіту.

NASA обговорить і проведе випробування для підготовки до місячної місії Artemis I

NASA планує в суботу, 18 червня, в Космічному центрі Кеннеді на Флориді розпочати наступну генеральну репетицію підготовки ракети Системи космічного запуску (SLS) та космічного корабля Orion. Операція з заправки запланована на понеділок, 20 червня. Під час випробувань стартові команди відрепетирують операції з завантаження палива в баки ракети, проведуть повний зворотний відлік запуску, продемонструють здатність перезапускати годинник зворотного відліку та спорожнять баки, щоб дати їм можливість відпрацювати тимчасові рамки та процедури, які вони виконуватимуть при запуску.

Цікаве

Юпітер
Юпітер. Джерело: Іmages-na.ssl-images-amazon.com

Молодий Юпітер «проковтнув» купу планетезималей

На основі даних космічного апарата Juno вчені зробили висновок, що в глибинах Юпітера ховається велика маса металу. Його принесли туди планетезималі — зародки планет, які газовий гігант проковтнув на початку своєї еволюції. Попередні дослідження свідчили, що він переважно складається з водню та гелію. Однак дані Juno показують, що глибинні шари планети містять метали у кількості, еквівалентній від 11 до 33 мас Землі.

Запрацював найбільший у світі телескоп із рідким дзеркалом

Нещодавно було введено в експлуатацію інструмент International Liquid Mirror Telescope (ILMT), який працює на піку Девастхал — горі заввишки 2450 м, розташованій у центральній частині Гімалаїв. На відміну від звичайних телескопів, ILMT використовує для уловлювання космічного світла 4-метрове покрите шаром ртуті дзеркало, що швидко обертається. Інструмент призначений для спостереження за небом та виявлення таких об’єктів, як наднові зірки, гравітаційні лінзи, космічне сміття, астероїди й інші перехідні та змінні явища.

Жінки в космічних польотах, що моделюються, демонструють більш стійке лідерство

Нове дослідження, засноване на звітах командирів дослідницької станції Mars Desert, виявило відмінності у поведінці жінок і чоловіків як лідерів. Хоча й ті, й інші були зосереджені на завданнях, жінки, зазвичай, більш позитивні. Також вони відрізняються підходом до своєї команди: якщо чоловіки зосереджуються на досягненнях, то жінки наголошують на взаємній підтримці. За словами автора дослідження Інги Поповайте, соціолога з Каунаського технологічного університету (КТУ) в Литві, результати показують, що жінки можуть краще підходити для довготривалих космічних місій.

Китай випускає нову селенологічну карту Місяця

За даними Китайської академії наук (CAS), КНР випустила першу у світі селенологічну карту Місяця в масштабі 1:2 500 000. Карта включає 12 341 ударний кратер, 81 ударний басейн, 17 типів гірських порід і 14 типів структур, надаючи важливу базову інформацію для наукових досліджень, планування розвідки та вибору місць посадки на Місяці.

Читайте у попередньому дайджесті: Електричний літак NASA, «око» на Марсі та туристичний путівник Сонячною системою: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine