Рентгенівська обсерваторія NuSTAR відзначила десятирічний ювілей

13 червня рентгенівська обсерваторія NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array) відзначила десятирічний ювілей. З цієї нагоди NASA опублікувала присвячений місії спеціальний постер.

Технічне влаштування обсерваторії NuSTAR

Обсерваторія NuSTAR призначена для реєстрації жорсткого рентгенівського випромінювання з енергією фотонів в діапазоні від 9 до 79 кеВ. Вона була запущена ракетою Pegasus XL 13 червня 2012 року та виведена на 600-кілометрову навколоземну орбіту, де і знаходиться до сьогодні.

Постер миссии NuSTAR
Постер місії NuSTAR. Джерело: NASA/JPL-Caltech

За мірками NASA, NuSTAR є бюджетним проєктом. Апарат коштував NASA 180 млн доларів, його маса (у заправленому стані) становить 360 кг. Головною особливістю технічної конструкції NuSTAR є 10-метрова щогла, розгорнута вже після виходу на орбіту. На її кінцях розташовані два телескопа. Внаслідок цього рішення конструктори змогли підвищити чутливість обсерваторії в сотню разів у порівнянні з її попередниками.

Наукові завдання та досягнення обсерваторії NuSTAR

Головним завданням NuSTAR є вивчення найбільш екстремальних об’єктів у Всесвіті — чорних дір, пульсарів, релятивістських струменів та інших тіл та явищ, які є джерелом потужного рентгенівського випромінювання. За роки роботи обсерваторія виявила безліч «прихованих» чорних дір, нейтронних зір, а також склала ряд мап розподілу радіоактивних елементів у залишках наднових.

Испускаемое Солнцем рентгеновское излучение
Рентгенівське випромінювання, що випускається Сонцем, зафіксоване обсерваторією NuSTAR. Джерело: NASA/JPL-Caltech/GSFC

Як це часто буває в науці, з часом обсерваторія була пристосована і для вирішення інших завдань. Наприклад, спостережень за Сонцем. У 2014 році апарат отримав найдетальніший рентгенівський портрет нашого світила. А недавно NuSTAR вперше зареєстрував рентгенівське випромінювання, яке випускається юпітеріанськими полярними сяйвами.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine