У Бетельгейзе виявили загадкову зміну кольору та збій ритму

Червоний надгігант Бетельгейзе останнім часом привертає увагу громадськості своєю дивною поведінкою. Пульсуюча зірка у знаменитому сузір’ї Оріона раптово змінила свою світність, що схвилювало вчених. Лише нещодавно вона почала відновлювати свою яскравість після загадкового затемнення, а вже нове дослідження виявило новий сюрприз. Команда вчених заявила, що Бетельгейзе не тільки змінює свою яскравість, але й колір. Згідно з дослідженням, лише 2000 років тому зірка мала жовте забарвлення замість теперішнього червоного. Нові результати можуть розповісти вченим про те, скільки часу мине, перш ніж Бетельгейзе вибухне як наднова.

Бетельгейзе мав жовтий колір усього 2000 років тому
Бетельгейзе мала жовте забарвлення всього 2000 років тому. Зображення: Medium

«Бетельгейзе завжди вас обманює. Ти вважаєш, що знаєш про зірку все, аж раптом усе змінюється», — каже астроном Едвард Гуінан з університету Вілланова в Пенсільванії.

Незбалансований ритм Бетельгейзе

Наприкінці 2019 року Бетельгейзе привернула увагу астрономів, коли раптово потемнішала на кілька місяців. Цю подію астрономи назвали Великим затемненням. Місяці наступних спостережень надали пояснення: з поверхні зірки трапився величезний викид плазми. Цей матеріал охолонув, конденсувався в пил і через кілька місяців затьмарив світило для спостерігачів на Землі. Поверхня зірки також охолола, сприяючи затемненню.

Але те, що сталося потім, було не менш несподіваним. Як повідомляє астрофізик Андреа Дюпрі та його колеги з Гарвардсько-Смітсонівського центру астрофізики в Кембриджі (штат Массачусетс) у статті на arXiv.org, регулярна пульсуюча яскравість зірки, здається, повністю вийшла з ладу.

Закрита пиловою хмарою Бетельгейзе у виставі художника
Бетельгейзе, закрита пиловою хмарою, в уяві художника. Джерело: ESO, ESA/Hubble, M. Kornmesser

Яскравість Бетельгейзе під час її життя змінювалась із характерним ритмом. Але останнім часом цей ритм став непостійним. «Протягом 200 років він мав чіткі 400-денні коливання яскравості. Але наразі ритм збився. Замість звичайного «бою барабанів» коливання тепер нагадують незбалансовану пральну машину», — каже Андреа Дюпрі.

За її словами, це ознака того, що зірка намагається оговтатися від величезного викиду матеріалу у 2019 році. Вчена передбачає, що пил, викинутий Бетельгейзе, може стати видимим для деяких телескопів Землі у 2023-му.

Із жовтого в червоний

Велике затемнення — це не перший випадок, коли вчені реєструють серйозні зміни в характері Бетельгейзе. Два тисячоліття тому зірка мала зовсім інший колір, повідомляє астрофізик Ральф Нойхойзер і його колеги в статті, що вийшла в Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Команда проаналізувала стародавні описи понад 200 зірок, кольори яких мали бути видимі неозброєним оком за останні кілька тисяч років, і виявила, що більшість із них сьогодні мають той самий колір, що був помічений у минулому. Але не Бетельгейзе.

Анімація викиду плазми з поверхні Бетельгейзе
Анімація викиду плазми з поверхні Бетельгейзе

Давньоримський астроном Гай Юлій Гігін, який жив приблизно з 64 року до н.е. до 17 року н.е. та написав латинську працю De Astronomia, згадував, що зірка в правому плечі Оріона має колір, подібний до Сатурна — жовтий. Астролог і архівіст Сіма Цянь, який працював під час китайської династії Хань близько 100 року до н.е., теж описав цю зірку як жовту. Та взагалі спостерігачі з інших стародавніх культур бачили Бетельгейзе саме жовтою, а не червоною, якою вона є зараз.

«Я не очікував знайти зірку, яка змінює колір в історичному часі», — каже астрофізик Ральф Нойхойзер.

Коли станеться вибух?

Колір зірки є вірною ознакою її еволюційного етапу. Коли світила спалюють водневе паливо у своїх ядрах, вони роздуваються й викидають гази в космос. Це розширення призводить до зниження температури їхньої поверхні, й вони змінюють колір із синього та білого на червоний за досить короткий період — приблизно 10 тисяч років для такої гігантської зірки, як Бетельгейзе, що приблизно в 14 разів масивніша за Сонце.

Ця порівняно недавня зміна кольору свідчить про те, що Бетельгейзе щойно досягла кінця свого життя, і стала червоним надгігантом, яким ми її знаємо сьогодні. Отриманий результат означає, що всім, хто чекає, коли ця зірка стане надновою, доведеться чекати дуже довго. Якщо вона стала надгігантом усього за останні кілька тисячоліть, великого вибуху наднової доведеться чекати як мінімум мільйон років.

Раніше ми повідомляли про те, як VLT сфотографував поверхню потьмянілої Бетельгейзе.

Только интересные новости и факты в нашем Telegram-канале!

Присоединяйтесь: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії