Тиждень подвійних Акварид

З середини травня, коли закінчується період дії метеорного потоку η-Акварид (з території України спостерігати його досить важко), і до середини липня на небі панує відносне «метеорне затишшя» — Земля проходить область простору, де концентрація міжпланетного пилу доволі невисока. Цей період переривається в середині липня «подвійним» потоком δ-Акварид. Як нескладно зрозуміти з його назви, метеори, що належать до нього, теж «вилітають» із сузір’я Водолія, але тепер їх видно значно краще. Максимум південної «гілки» потоку в нинішньому  році очікується в ніч із 28 на 29 липня.

Яскравий метеор потоку Південних δ-Акварид над штатом Огайо. Джерело: John Chumack

Зазвичай у максимумі інтенсивність Південних δ-Акварид сягає 20 метеорів за годину, що не так уже й мало. Пік Північних δ-Акварид настає через 3-4 доби, їхнє годинне число в цей час приблизно удвічі менше. Загалом ми маємо період тривалістю близько тижня, коли щогодини на небі зявляється від п’яти до двох десятків «падаючих зірок», причому деякі з них уже належать наступному потужному метеорному потоку — славетним Персеїдам.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Зараз знайти радіант Південних δ-Акварид (уявну точку, з якої «розлітаються» метеори) доволі просто: всього в 5° від нього на небі розташована планета Сатурн — найяскравіше небесне тіло в цій області небесної сфери. Значно нижче над горизонтом перебуватиме яскрава зірка Фомальгаут (α Південної Риби), але її блиск усе ж буде меншим, ніж у Сатурна, тому переплутати їх важко.

Південно-східна частина неба о 1-й годині ночі за місцевим часом в останні дні липня 2023 року

Як свідчить статистика, найбільше метеорів зазвичай спостерігається не в радіанті, а в точці неба, що лежить приблизно посередині між ним і зенітом. У даному разі це буде точка, на 30-35° вища за Сатурн. Ця цифра справедлива для 1-ї години ночі та практично для всієї України. 29 липня Місяць сховається за обрієм приблизно опівночі (на сході України — трохи раніше, на заході — пізніше). Сузір’я Водолія, навпаки, до цього часу вже підніметься достатньо високо, що дозволить за умови чистого неба без проблем спостерігати метеори δ-Акварид. Максимум північної гілки потоку , радіант якої лежить у 7° вище Сатурна, припаде на повню, тож його буде видно гірше: фактично вдасться побачити лише найяскравіші метеори та можливі боліди.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів