Титанічні зусилля: NASA випробувала прототип дрона для вивчення Титана

Інженери NASA здійснили низку випробувань в аеродинамічній трубі моделі дрона Dragonfly. Він призначений для вивчення Титана.

Дрон для досліджень Титана

Титан є єдиним супутником планети в Сонячній системі, який володіє істотною атмосферою. Вона на 98% складається з азоту. Її густина в чотири рази перевершує земну, а тиск на поверхні супутника становить 1,5 атмосфери.

Концепт апарата Dragonfly. Джерело: Johns Hopkins APL

Крім того, Титан також є єдиним відомим тілом (не враховуючи Землі), на поверхні якого є резервуари, заповнені рідиною. Але якщо на нашій планеті це вода, то на найбільшому сатурніанському місяці її роль виконує суміш рідких вуглеводнів — переважно метану та етану. Крім того, припускають, що під поверхнею супутника існує глобальний океан, який складається з суміші аміаку, води та мінеральних солей.

Усе це робить вельми привабливою ідею вивчення Титана за допомогою літального апарата. У 2019 році NASA схвалила таку місію, що отримала назву Dragonfly. У її межах на Титан планується відправити гвинтокрилий літальний апарат загальною масою близько 450 кг. Він буде оснащений чотирма подвійними гвинтами, що дають йому змогу переміщатися зі швидкістю близько 36 км/год і підійматися на висоту до 8 км. Енергопостачання дрона буде здійснюватися за допомогою радіоізотопного термоелектрогенератора (рітега).

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал Місяць №2 2024 (191)

До товару

Основне завдання апарата полягатиме в пошуку складних органічних молекул і оцінці загальної придатності цього небесного тіла для життя. Дрон зможе збирати зразки з титаніанської поверхні та проводити їхній хімічний аналіз. Також Dragonfly вивчатиме рельєф супутника, його атмосферу та вуглеводневі резервуари.

Тести в аеродинамічній трубі

Реалізація проєкту Dragonfly доручена Лабораторії прикладної фізики Університету Джонса Гопкінса. Наразі її фахівці займаються активними випробуваннями прототипу дрона. Тести проводяться в аеродинамічних трубах, що належать Дослідницькому центру ім. Ленглі.

Модель Dragonfly після тесту в аеродинамічній трубі. Джерело: Johns Hopkins APL/Ed Whitman

Одна серія тестів була проведена в субзвуковому тунелі. Під час неї інженери випробували повномасштабну модель дрона з вісьмома роторами. Основна увага приділялася двом конфігураціям: спуску Dragonfly та переходу до польоту на електротязі після прибуття на Титан, а також польоту над поверхнею Титана в прямому напрямку. За словами фахівців, загалом вони виконали понад 700 запусків, під час яких було отримано понад 4 000 окремих наборів даних.

Другу серію тестів було проведено в трансзвуковому тунелі. Їхня головна особливість полягала в тому, що він був заповнений важким газом. Це дало змогу створити умови, наближені до атмосфери Титана. Інженери перевірили роботу роторів Dragonfly у різних режимах. Отримані дані дозволять їм краще зрозуміти, яку підіймальну силу вони зможуть генерувати в умовах реального польоту на Титані та яких навантажень зазнаватимуть.

Наразі запуск місії Dragonfly заплановано на 2027 рік. Вивчення Титана розпочнеться у 2035 році.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь:  https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів