Туманність Спагетті: остання наднова, яку бачили неандертальці

Ця неймовірна світлина барвистих хмар являє собою слід величезного космічного вибуху, світло якого, можливо, бачили останні неандертальці на Землі близько 40 тис. років тому. На відстані 3 тис. світлових років від нас світло цієї наднової могло б бути помітне у нічному небі як надзвичайно яскрава нова зоря, яка через кілька тижнів або місяців повільно згасла.

Simeis 147
Туманність Спагетті залишок наднової Simeis 147. Фото: Stéphane Vetter

Сьогодні дивовижне яскраве світло цього стародавнього вибуху вже давно згасло, залишивши по собі Туманність Спагетті (Сімеїз 147), яку неможливо побачити неозброєним оком, навіть попри те, що вона охоплює смугу неба, яка у шість разів ширша за повний Місяць. Більшість газових ниток, що визначають назву туманності, складаються з водню, позначеного на зображенні червоним кольором. Синій колір вказує на наявність газу кисню, який, ймовірно, був одним із компонентів, який розчинився глибоко в серці масивної зорі перед її яскравою та драматичною загибеллю.

Коли зоря вичерпує свій ядерний запас пального, вона просто руйнується від власної величезної маси. Сила цього раптового колапсу призводить до одного з найпотужніших вибухів у Всесвіті, який викидає зовнішні шари зорі у космос. Усі заплутані клубки газових ниток, що формують Туманність Спагетті, колись були упаковані у зорю, що мала масу від 8 до 15 разів більшу, ніж наше Сонце.

Тим часом ядро померлої зорі перетворилося на пульсар PSR J0538+2817 — кулю матерії такої великої щільності, що атоми розпадаються на нейтрони. Під час обертання навколо своєї осі ця нейтронна зоря генерує потужне магнітне поле, яке направляє заряджені частинки в пару струменів, що вирушають із полюсів. Ці струмені також випромінюють радіохвилі, які пронизують небо, сяючи як химерні промені маяка.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Хмара уламків цієї давньої наднової все ще розширюється. На сьогодні її ширина становить приблизно 150 світлових років.

Раніше ми розповідали цікаві факти про наднові.

За матеріалами inverse.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів