У кулястому скупченні GLIMPSE-C01 виявили перший пульсар

Науковці, що працюють із телескопом ім. Карла Янського, розпочали велику роботу з виявлення пульсарів у кулястих скупченнях. Перший із них знайшли у кластері GLIMPSE-C01. Його сигнал змінюється з періодом усього 30 мілісекунд.

Пульсар
Пульсар. Джерело: www.astronomyresearch.tech

Новий пульсар

За допомогою Дуже великого телескопа ім. Карла Янського (VLA) в межах спеціального експерименту астрономи відкрили мілісекундний пульсар у кулястому скупченні GLIMPSE-C01. Це перший подібний об’єкт, коли-небудь виявлений у цьому кластері. Про відкриття повідомляється в статті, опублікованій 18 грудня на сервері препринтів arXiv.

Пульсари — це сильно намагнічені нейтронні зорі, що обертаються та випромінюють зі своїх полюсів пучок електромагнітних хвиль. Найшвидше рухаються такі об’єкти з періодом обертання менш ніж 30 мілісекунд, відомі як мілісекундні пульсари (MSP). Астрономи припускають, що вони утворюються у подвійних системах, коли початково масивніший компонент перетворюється на нейтронну зорю, яка потім розкручується за рахунок акреції речовини зі вторинної зорі.

Команда астрономів на чолі з Амарисом Маккарвером із Техаського технологічного університету в Лаббоку (штат Техас) вирішила провести радіографічний пошук пульсарів у майже сотні кулястих скупчень. Для цього дослідники проаналізували зображення з великих радіотелескопів.

Дивовижне відкриття

Загалом команда визначила 10 джерел для вибірки з 97 кулястих скупчень. Потім виконала зважену підгонку, використовуючи архівні та нові вимірювання щільності потоку, аби визначити спектральний індекс для кожного джерела.

Найімовірнішим кандидатом на пульсар виявилося джерело в GLIMPSE-C01 — щільному та масивному кулястому скупченні середнього віку, розташованому на відстані близько 10,8 тис. світлових років від Сонячної системи. Новознайдений пульсар отримав познчення GLIMPSE-C01A. Він має період обертання 19,78 мілісекунд і дисперсію 491,1 пк/см³. Це свідчить про високе магнітне поле — на рівні 1 млрд гаусів. Характерний вік цього пульсара оцінюється в 100 млн років.

Підбиваючи підсумки, дослідники зазначають, що проведення регулярних хронометражів для GLIMPSE-C01A необхідне для того, щоб отримати більше даних про властивості цього пульсара. Вони додали, що це відкриття підкреслює ефективність пошуку таких об’єктів за спектральним індексом.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine