Тріо розумних роверів CADRE навчились співпрацювати для підкорення Місяця

NASA розширює свої ініціативи з дослідження Місяця, готуючись не тільки до відправлення астронавтів, а й розгортаючи флот місяцеходів. Серед цих роботизованих першопрохідців ровер VIPER, який шукатиме воду в районі південного полюса Місяця. Паралельно космічне агентство презентує програму Autonomous Distributed Robotic Exploration (CADRE), яка складається з групи мобільних роботів, що працюватимуть разом, досліджуючи поверхню Місяця.

CADRE
Місяцехід Autonomous Distributed Robotic Exploration (CADRE). Фото: NASA

Розроблені в Лабораторії реактивного руху NASA, ці міні-роботи, кожен з яких за розміром не більший за дорожню валізу, спроєктовані так, щоб працювати незалежно, обмінюючись критично важливими даними між собою. Така командна співпраця дасть змогу місяцеходам покрити більшу площу, ніж у випадку лише з одним апаратом. Головними завданнями CADRE буде картографування поверхні Місяця та проведення підповерхневого радіолокаційного сканування протягом місячного дня, який триває приблизно два тижні.

CADRE
Випробування здатності місяцеходів CADRE пересуватися разом, без вказівок від операторів. Фото: NASA

Перед своїм дебютом на Місяці міні-роботи CADRE мають пройти низку тестів, щоб інженери впевнилися в їхній здатності безвідмовно працювати в суворому середовищі. Процес випробувань передбачає перебування місяцеходів у вакуумі, вплив високих і низьких температур і сильні вібрації, що імітують перевантаження від запуску на Землі та спуску на Місяці. Але керівник польотної системи NASA, Гай Зоар висловив упевненість у проєкті, підкресливши успіх кожного випробування.

NASA CADRE
Інженери NASA в кімнаті Лабораторії реактивного руху з трьома місяцеходами. Фото: NASA

Тести також передбачали пересування різними поверхнями, для перевірки можливості збереження працездатності, у разі виникнення труднощів, наприклад якщо в одного місяцеходу низький заряд акумулятора або прослизають колеса. Головний дослідник CADRE і провідний фахівець з питань автономії в JPL, Жан-П’єр де ла Круа наголосив на важливості автономного співробітництва місяцеходів, заявивши: «Ключовим моментом є те, що роботи реагують, коли в когось із їхньої команди щось іде не за планом, потім вони переплановують свою роботу і разом досягають успіху».

Відправлення роверів CADRE має відбутися на початку наступного року в межах місії Intuitive Machines IM-3.

Раніше ми повідомляли про те, як дрони допоможуть картографувати Місяць.

За матеріалами bnnbreaking.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine