TGO сфотографував кратер із «річними кільцями»

Зображений на цьому знімку об’єкт легко прийняти за пень із характерними кільцями. Але насправді перед нами один з ударних кратерів, розташованих на поверхні Марса.

Марсіанський кратер з візерунками, що нагадують річні кільця. Джерело: ESA/Roscosmos/CaSSIS

Знімок незвичайного кратера був зроблений зондом TGO 13 червня 2021 року. Формація розташована у північній півкулі планети серед просторів Ацидалійської рівнини. Її внутрішня частина заповнена відкладеннями, багатими на водяний лід. Вони залишилися з давніх часів, коли Марс мав тепліший клімат і Ацидалійською рівниною текли потоки води. Згодом Червона планета втратила більшість своєї атмосфери та гідросфери. Однак частина води збереглася у вигляді покладів льоду, що розташовані під поверхнею багатьох куточків планети.

Кільця, що нагадують візерунки на дні кратера, це тріщини. Очевидно, вони утворилися в результаті сезонних змін температури, які викликають цикли розширення та стиснення багатого на лід матеріалу.

Отже, попри зовсім інший механізм формування, ніж річні кільця дерев, структури всередині кратера можуть використовуватися вченими з аналогічною метою. Їхній аналіз здатний допомогти їм «прочитати» кліматичний літопис Червоної планети.

Нещодавно ми писали про результати нового дослідження, яке показало, що вода на Марсі існувала на мільярд років довше, ніж вважалося раніше.

За матеріалами https://www.space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine