Телескоп-велетень. Де в Україні розташований унікальний астрономічний інструмент

До 2014 року найбільшим телескопом України був Дзеркальний телескоп ім. Г. А. Шайна. Однак його, як і інші інструменти Кримської астрофізичної обсерваторії, вкрала росія. Це справді унікальний інструмент, про який інколи говорять, що він — найбільший у Європі. Так це чи ні — ми й спробуємо розібратися у цій статті.

Дзеркальний телескоп ім. Г. А. Шайна
Дзеркальний телескоп ім. Г. А. Шайна

Найбільший телескоп України

Сучасна астрономія — це наука, що використовує дійсно великі інструменти. Усе, що людина може самотужки перенести хоча б у розібраному вигляді, давно вже вважається аматорськими інструментами. Професіонали користуються телескопами, вага яких може вимірюватися десятками й сотнями тонн.

Є такі інструменти і в Україні. Найбільший із них — Дзеркальний телескоп ім. Г. А. Шайна. На превеликий жаль, він розташований у Кримській астрофізичній обсерваторії, яку 2014 року разом з усім півостровом вкрала росія. Проте ми пам’ятаємо, чий він насправді.

Григорій Абрамович Шайн
Григорій Абрамович Шайн. Джерело: Вікіпедія

Своєю назвою телескоп завдячує Григорію Абрамовичу Шайну — уродженцю Одеси, що з 1920-х років працював у Сімеїзькій обсерваторії. Він переважно займався дослідженням спектрів та обертання зір, тож завжди потребував великих і якісних інструментів.

Коли 1945 року Шайн очолив новостворену обсерваторію, він зрозумів, що треба не тільки відновлювати те, що було зруйновано Другою світовою, а й створювати сучасні інструменти. Саме тому почав просувати ідею справді великого телескопа. Однак радянський уряд прийняв програму його будівництва тільки 1954-го. А 1960 року почалися випробування Дзеркального телескопа ім. Г. А. Шайна, який остаточно ввели в експлуатацію 1961-го. Сам же Григорій Абрамович до цього моменту не дожив, він помер у 1956 році.

Чим унікальна конструкція телескопа

Дзеркальний телескоп Шайна належить до типу рефлекторів. Це означає, що збільшення досягається не системою лінз, а криволінійним дзеркалом, яке збирає світло в одній точці. Цей принцип є стандартним для всіх великих оптичних інструментів сучасності. Він дозволяє досягнути великого збільшення без спотворення зображення.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал Місяць №2 2024 (191)

До товару

Дзеркальний телескоп Шайна
Дзеркальний телескоп Шайна. Джерело: Вікіпедія

Встановлений у Криму телескоп — дійсно великий інструмент. Його головне дзеркало має діаметр 2,64 м. Воно виготовлене з боросилікатного скла завтовшки 40 см і важить 4 тонни. Труба цього рефрактора важить 30 т, а загалом уся рухлива частина його конструкції — 62 тонни.

Проте справді унікальним його робить не це, а наявність одразу кількох фокусів. Після збирання головним дзеркалом світло спрямовується на чотири незалежні оптичні системи, прив’язані до різних фокусів. На кожну з них можна встановлювати окремий інструмент, наприклад, ПЗЗ-матрицю чи спектроскоп і проводити таким чином комплексні дослідження.

Чи є Дзеркальний телескоп Шайна найбільшим у Європі?

На момент свого створення Дзеркальний телескоп Шайна був третім за діаметром дзеркала у світі та найпотужнішим астрономічним інструментом видимої частини спектра в Євразії. Більшими за нього були тільки 5-метровий рефрактор Паломарської обсерваторії та 3-метровий Лікської. Обидва вони розташовані у Північній Америці.

Однак відтоді, як він почав працювати, минуло вже 60 років, і за цей час астрономія зробила кілька кроків уперед. Навіть на орбіту встигли запустити телескоп James Webb, чиє дзеркало має діаметр 6,5 м. Наземні ж телескопи вже давно перетнули межу 10 м. А невдовзі має запрацювати інструмент із дзеркалом діаметром 39 м.

Телескоп в обертовій вежі
Телескоп в обертовій вежі

Офіційно Дзеркальний телескоп ім. Г. А. Шайна є другим за діаметром дзеркала на пострадянському просторі. Він поступається тільки 6-метровому рефлектору БТА-6 у Карачаєво-Черкесії.

У Європі ж він за діаметром дзеркала поступається лише чотирьом астрономічним інструментам: Великому телескопу Канарських островів (10,4 м), Телескопу Вільяма Гершеля (4,2 м), Національному телескопу Галілео (3,58 м) і головному інструменту обсерваторії Калар-Альто в Іспанії (3,5 м). Загалом же у світі він 49-й за розміром.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів