Телескоп Hubble зазнімкував викривлену наднову

Космічний телескоп Hubble зазнімкував наднову, яку гравітаційне лінзування показало йому тричі та перетворило на світлову дугу. Вчені розраховують, що її світло допоможе розв’язати одну з найбільших загадок нашого Всесвіту.

На цьому знімку Hubble наднова позначена тричі: як SN 2a, SN 2b та SN 2с
На цьому знімку Hubble наднова позначена тричі: як SN 2a, SN 2b та SN 2с. Джерело: www.space.com

Викривлена наднова і телескоп Hubble

У березні цього року космічний телескоп Hubble отримав зображення наднової SN H0pe. Ці найпотужніші у Всесвіті вибухи він здатний побачити на відстанях, що набагато перевищують розміри Галактики. Ось і цей вибух орбітальна обсерваторія зазнімкувала з відстані у мільярди світлових років.

Найцікавіше те, що наднова на знімку схожа на світлову дугу, котра огортає скупчення галактик PLCK G165.7+67.0 (G165), яке нагадує три яскраві плями. Цей кластер перебуває на відстані 4,5 млрд світлових років від нас. Всередині самої дуги видно три цятки, що насправді є зображеннями одного і того ж об’єкта.

Причиною дивного вигляду наднової є ефект гравітаційного лінзування. Сила тяжіння об’єктів, розташованих між нами та SN H0pe, двічі продублювала зображення зорі, примусивши світло рухатися різними шляхами. А решту випромінювання взагалі «розмазало» у космосі.

Нове дослідження

20 вересня була опублікована стаття, присвячена SN H0pe. У ній акцентується на тому, що ця наднова належить до типу Ia. Вони виникають у тісних системах, що складаються зі звичайної зорі та білого карлика. На останній весь час падає речовина з компаньйона, і це в якийсь момент призводить до вибуху.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №4 2021 (185)

До товару

При цьому сила вибуху і те, як він згасає, в усіх випадках однакова. Через це наднові типу Ia вчені розглядають як «стандартні свічі». За їхньою видимою яскравістю можна визначати відстань. А у випадку SN H0pe гравітаційна лінза ще й зробила її добре видимою.

З якою швидкістю розширюється наш Всесвіт

Науковці пропонують використати SN H0pe для розв’язання однієї з найбільших загадок сучасності — напруженості Габбла. Своє ім’я вона отримала не від космічного телескопа, а від сталої, яка, своєю чергою, має ім’я того ж американського вченого, що й обсерваторія.

Стала Габбла визначає, з якою швидкістю розширюється наш Всесвіт. Але проблема в тому, що її значення, отримані зі спостереження за галактиками й за реліктовим мікрохвильовим фоном, трохи різні. Як наслідок, навіть те, наскільки давно відбувся Великий вибух, визначається з похибкою.

Вчені сподіваються, що, визначивши видиму яскравість SN H0pe, вони дізнаються точну відстань до неї. А дослідивши її спектр, стане відомо, з якою швидкістю вона віддаляється від нас. За цими даними можна визначити сталу Габбла і покласти край усім суперечкам.

За матеріалами www.space.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів