Проаналізувавши дані, зібрані космічним телескопом Gaia, міжнародна команда дослідників дійшла несподіваного висновку. Більшість сусідніх карликових галактик з’явилася на околицях Чумацького Шляху набагато пізніше, ніж вважалося раніше, і не є його супутниками.
Наразі вченим відомо майже 40 карликових галактик на околицях нашого зоряного дому. Тривалий час вважалося, що вони стали супутниками Чумацького Шляху щонайменше кілька мільярдів років тому. Однак Gaia спростував цю давно усталену думку. Спочатку дослідники виміряли орбітальні енергії та кутові (обертальні) моменти галактик. Далі вони порівняли їх із даними про швидкості гігантських світил і кульових скупчень, для яких точно доведено, що вони є компаньйонами нашої галактики. У результаті з’ясувалося, що більшість вивчених галактик рухаються набагато швидше, ніж вважалося, і тому не можуть бути супутниками Чумацького Шляху.
Відкриття має низку важливих наслідків. Сусідство з Чумацьким Шляхом має бути смертним вироком для невеликих галактик, бо його потужна гравітація поступово розриватиме їх на частини. Як приклад можна згадати карликову галактику в сузір’ї Стрільця, яка справді є нашим супутником. У процесі численних зближень вона вже втратила більшу частину своєї речовини, а її початкові структури зазнали руйнування.
Темна матерія не потрібна?
Щоб витримати потужні приливні сили Чумацького Шляху, карликові галактики повинні були б мати велику кількість загадкової темної матерії. Тому існувала думка, що вона є їхнім основним компонентом. Тепер же, коли ми знаємо, що ці галактики з’явилися в околицях Чумацького Шляху відносно недавно, присутність такої кількості темної матерії вже не є обов’язковою.
Щодо майбутнього цих карликових галактик, то, за словами дослідників, деякі з них пролетять повз, інші можуть бути захоплені гравітацією. Однак зараз практично неможливо дати точний прогноз, бо для цього потрібно з дуже високою точністю визначити масу Чумацького Шляху, що є дуже складним завданням.
Це вже далеко не перше відкриття Gaia, що проливає світло на історію нашої галактики та її сусідів. Раніше телескоп виявив сліди зіткнення Чумацького Шляху з галактикою Gaia-Enceladus, яке сталося 8-10 млрд років тому і сформувало сучасну структуру нашого зоряного дому.
За матеріалами https://www.esa.int