Телескоп ESA знайшов «прискорювач частинок» у туманності Ламантин

Європейське космічне агентство (ESA) опублікувало новий знімок, зроблений за допомогою рентгенівського телескопа XMM-Newton. На ньому зображена туманність W50, також відома під неформальною назвою туманність Ламантин.

Туманність Ламантина (W50). Дані XMM-Newton (м’яке рентгенівське випромінювання) представлені жовтим кольором, пурпуровий відповідає рентгенівському випромінюванню середньої енергії, блакитний – жорсткому рентгенівському випромінюванню, червоний колір – радіо- та зелений – оптичному випромінюванню. Джерело: S. Safi-Harb et al (2022)

W50 розташована на відстані 18 тисяч світлових років від Землі у напрямку сузір’я Орла. Вона утворилася приблизно 30 тисяч років тому внаслідок колапсу гігантської зорі. Це одна із найбільших подібних структур на небі. Якби ми могли побачити W50 неозброєним оком, вона зайняла б площу, еквівалентну чотирьом місячним дискам.

Що незвичайно для залишку наднової, у ядрі W50 залишилася чорна діра. Цей центральний «мікроквазар» відомий як SS 433. Він випускає потужні джети, які рухаються зі швидкістю, близькою до чверті швидкості світла. Вони пробивають навколишню газову оболонку, створюючи характерну форму з двома пелюстками. На опублікованому знімку SS 433 позначений червоною цяткою всередині зображення.

Туманність привернула увагу вчених у 2018 році, коли було знайдено, що вона є джерелом високоенергетичних частинок. Щоб визначити їхнє походження, вчені залучили рентгенівський телескоп XMM-Newton. Він виявив, що прискорення частинок відбувається у рентгенівському струмені, який виривається з області, розташованої приблизно в 100 світлових роках від мікроквазара (на знімку вона показана пурпуровими та блакитними кольорами ближче до лівої сторони SS 433). Цей регіон сягає приблизно 300 світлових років.

На думку дослідників, потік частинок, які викидаються з околиць чорної діри, повторно заряджається у цій області через ударні хвилі в розширюваних газових хмарах та посилених магнітним полем. Оскільки W50 діє як гігантська природна лабораторія, яка дає змогу вивчати широкий спектр астрофізичних явищ, у майбутньому вчені мають намір продовжити її спостереження.

Раніше ми розповідали про виявлення однієї з найповільніших чорних дір.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine