Hubble сфотографував два подвійних квазари у ранньому Всесвіті

Використовуючи космічний телескоп Hubble, астрономи виявили два подвійні квазари, що існували в ті часи, коли вік Всесвіту становив лише 3,5 млрд років. Вони розташовані на невеликій відстані один від одного, що при спостереженнях наземних обсерваторій сприймалися як єдине ціле.

Подвійний квазар в представленні художника. Джерело: NASA, ESA, and J. Olmsted (STScI)

Квазари є одними з найяскравіших об’єктів у Всесвіті. Вони являють собою ядра найбільш активних галактик, у центрах яких розташовані надмасивні чорні дірки, оточені потужними газово-пиловими акреційними дисками. У процесі поглинання речовини дисків чорними дірками відбувається виділення величезної кількості енергії у всіх діапазонах електромагнітного спектра. Найпотужніші квазари випускають у сотні й тисячі разів більше світла, ніж увесь Чумацький Шлях.

За оцінками астрономів, на кожну тисячу квазарів у ранньому Всесвіті припадав лише один подвійний. Тож знайти подібну пару надзвичайно складно. Однак, телескоп Hubble зумів впоратися із цим завданням. Допомогли йому в цьому обсерваторія Gaia та наземні телескопи.

Зазнімковані орбітальним телескопом пари квазарів знаходяться на відстані всього 10 тис. світлових років один від одного. Для порівняння: відстань між Сонцем та центром Чумацького Шляху становить 26 тис. років. Це говорить про те, що знайдені об’єкти розташовані в ядрах галактик, що зливаються.

Подвійні квазари J0749 +2255 та J0841 +4825 (фото Hubble). Джерело: NASA, ESA, H. Hwang and N. Zakamska (Johns Hopkins University), and Y. Shen (University of Illinois, Urbana-Champaign)

З іншого боку, дослідники все ж таки припускають, що насправді перед нами поодинокі квазари, зображення яких дубльоване внаслідок ефекту гравітаційного лінзування. Але, за словами астрономів, подібний сценарій є малоймовірним. У ході подальших пошуків їм не вдалося знайти жодних об’єктів переднього плану, гравітація яких могла б спотворити зображення фонових джерел.

За матеріалами: https://www.nasa.gov