Таємниця «Зірки смерті»: Мімас приховує наймолодший океан Сонячної системи

Прихований у надрах Мімаса океан є наймолодшим у Сонячній системі. Його вік становить від 5 до 15 млн років. Такого висновку дійшли дослідники, чию статтю було опубліковано в нещодавньому випуску журналу Nature.

Супутник — «Зірка смерті»

Мімас — це відносно невеликий 400-кілометровий супутник Сатурна. Донедавна цей крижаний місяць був здебільшого відомий завдяки характерному 139-кілометровому ударному кратеру Гершель, що надає йому візуальну схожість із Зіркою Смерті «Зоряних війн».

Мімас. Джерело: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Але кілька років тому вчені запідозрили, що під поверхнею Мімаса ховається океан. На це вказують дані, зібрані місією Cassini. Земному посланцю вдалося виявити характерні «розгойдування» супутника, які свідчать про те, що на глибині 30 км у його надрах ховається прошарок рідкої води.

При цьому треба підкреслити, що зовні Мімас ніяк не видає наявність у своїх надрах океану. На відміну від Європи, його поверхня вкрита безліччю стародавніх кратерів і на ньому немає розломів і гейзерів, як на Енцеладі.

Наймолодший океан Сонячної системи

Міжнародна команда вчених зацікавилася цим моментом і провела нове дослідження, зробивши акцент на орбіті Мімаса, а точніше кажучи, на невеликих змінах, яких вона зазнає через наявність всередині океану. Воно показало, що під дією приливних сил орбіта Мімаса повинна поступово втрачати ексцентриситет і ставати більш круглою. Зі свого боку це дало змогу оцінити вік океану. Відповідь здивувала вчених. Океан Мімаса дуже молодий, його вік становить від 5 до 15 млн років.

Мімас на тлі кілець Сатурна. Джерело: NASA

Це може пояснити, чому Мімас не демонструє такої ж активності, як Європа або Енцелад. Моделювання показало, що межа між океаном і льодом сягнула глибини менше ніж 30 кілометрів зовсім недавно (менше ніж 2-3 мільйони років тому). Це занадто короткий проміжок часу для появи ознак активності на поверхні. Завдяки цьому відкриттю в майбутньому Мімас може стати однією з пріоритетних цілей для досліджень, результатом яких буде пошук відповіді на питання про походження життя в Сонячній системі.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна