Там де народжуються планети: James Webb зробив унікальний знімок молодої зорі

Астрономи опублікували чергове дивовижне зображення, отримане за допомогою телескопа James Webb (JWST). На ньому зафіксовано протопланетний диск, що оточує новонароджену зорю в сузір’ї Тельця.

Протопланетний диск HH 30 (фото James Webb). Джерело: ESA/Webb, NASA & CSA, Tazaki et al.

Зафіксований JWST об’єкт, відомий під позначенням HH 30. Він розташований на відстані 480 світлових років від Землі в темній туманності LDN 1551, що є частиною молекулярної хмари Тельця.

HH 30 має особливий інтерес для астрономів. Він вважається класичним зразком протопланетного диска, який розташований ребром щодо Землі. Диски, спостережувані з цього ракурсу, являють собою унікальну лабораторію для вивчення осідання та дрейфу пилових зерен.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Комплект журналів Місяць та Марс

До товару

Крім JWST у спостереженнях HH 30 також взяли участь телескоп Hubble і комплекс радіотелескопів ALMA. Це дало змогу отримати мультихвильовий погляд на протопланетний диск. Довгохвильові дані ALMA дали змогу визначити місце розташування пилових зерен міліметрового розміру, які розташовані у вузькій області в центральній площині диска. Створення вузького щільного шару пилу — важливий етап у процесі формування планет. У цій області пилові зерна злипаються разом, утворюючи камінчики й, зрештою, планети.

Протопланетний диск HH 30 у різних хвильових діапазонах. Джерело: ESA/Webb, NASA & CSA, ESA/Hubble, ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)

Зі свого боку, інфрачервоні дані Webb показували розподіл дрібніших пилових зерен. Розмір цих зерен становить лише одну мільйонну частину метра — приблизно як розмір бактерії. У той час як великі зерна пилу зосереджені в найщільніших частинах диска, дрібні зерна розподілені набагато ширше.

Будова протопланетного диска HH 30. Джерело: ESA/Webb, NASA & CSA, Tazaki et al.

Отримані трьома обсерваторіями дані також дали змогу астрономам краще розглянути будову диска. На фото добре видно високошвидкісний струмінь речовини (джет), що викидається протозорею. Він взаємодіє з прилеглими хмарами газу та пилу, що призводить до формування т. зв. об’єктів Гербіга — Аро. Вузький струмінь оточений ширшою конусоподібною структурою. Що стосується самої протозорі, то вона прихована всередині пилового диска, забезпечуючи йому підсвічування.

Раніше ми розповідали про те, як у протопланетних дисках формуються складні органічні молекули.

За матеріалами ESA

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів