James Webb зазнімкував крик новонародженої зорі

Астрономи, які працюють із космічним телескопом James Webb (JWST), опублікували нове ефектне зображення. Воно демонструє джет, викинутий новонародженою зорею.

Об’єкт Гербіга-Аро HH 797 (знімок James Webb). Джерело: ESA/Webb, NASA & CSA, T. Ray (Dublin Institute for Advanced Studies)

Зазнімкована JWST область розташована на околиці регіону активного зореутворення IC 348. Він розташований на відстані близько тисячі світлових років від Сонця та являє собою скупчення з декількох сотень новонароджених світил, оточених газовими хмарами.

У нижній частині знімка домінує яскрава структура, відома під позначенням HH 797. Це об’єкт Гербіга-Аро. Такі структури утворюються, коли викинуті протозорями струмені розпеченого газу (джети), стикаються з навколишньою речовиною, що призводить до виникнення ударних хвиль. У верхній частині кадру також можна побачити кілька яскравих об’єктів. Передбачається, що це протозорі.

У минулому астрономи вважали, що HH 797 створений поодинокою протозорею. Але завдяки JWST з’ясувалося, що насправді він представляє пару майже паралельних джетів. Отже, їхніми джерелами є подвійна зоряна система.

Варто зазначити, що подібні джети — порівняно недовготривале явище. Вони існують лише кілька тисяч років, що буквально мить за астрономічними масштабами. Проте, на думку деяких дослідників, вони відіграють важливу роль у зоряній еволюції. Джети можуть ущільнювати речовину, що сприяє формуванню нових світил.

Раніше ми розповідали про те, як James Webb знайшов метан в атмосфері екзопланети.

За матеріалами https://esawebb.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine