Система Kepler-138 може бути домівкою для двох водних світів

Команда астрономів із Університету Монреаля опублікувала результати вивчення двох екзопланет, що обертаються навколо зірки Kepler-138. Наявні дані свідчать про те, що з великою долею ймовірності вони можуть бути водними світами.

Водні світи в системі Kepler-138

Зірка Kepler-138 розташована від нас на відстані 218 світлових років у напрямку сузір’я Ліри. Вона являє собою червоний карлик. До недавнього часу астрономам було відомо про існування трьох екзопланет, що обертаються навколо неї.

Система Kepler-138 в уявіхудожника. Источник: NASA, ESA, and Leah Hustak (STScI)

Внутрішня планета Kepler-138 b є невеликим кам’янистим тілом, що нагадує за своїми фізичними характеристикам Марс. А ось дві наступні — Kepler-138 c и Kepler-138 d — викликають значно більший науковий інтерес. В ході вивчення даних, зібраних телескопами Hubble і Spitzer, астрономи визначили, що їх радіуси приблизно у півтора рази перевершують радіус нашої планети. Як правило, екзопланети таких розмірів являють собою кам’яні суперземлі. Однак маси Kepler-138 c та Kepler-138 d лише у 2,3 і 2,1 рази більше маси Землі. Це означає, що їхня середня густина набагато меньша за земну та співставна з густиною льодяних гігантів — Урана та Нептуна.

Виходячи з цього, астрономи дійшли висновку, що приблизно половина внутрішнього об’єму цих двох світів має складатися з матеріалів, легших за камінь, але важчих за водень чи гелій. Найбільш очевидним кандидатом є вода.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал Марс №1 2024 (190)

До товару

Різниця внутрішньої будови Землі та екзопланети Kepler-138 d. Джерело: Benoit Gougeon (University of Montreal)

Розроблена вченими модель показала, що, найімовірніше, Kepler-138 c та Kepler-138 d мають кам’яне ядро, оточене товстою водяною мантією. При цьому через высокий тиск вона може існувати в різних станах (наприклад, у вигляді надкритичної рідини).

Оскільки орбіти Kepler-138 c та Kepler-138 d пролягають на невеликій відстані від центральної зірки, їхні поверхні отримують набагато більше енергії, ніж Земля, а атмосфери розігріті до температури, що перевищує точку кипіння води. Тому астрономи вважають, що обидві екзопланети оточені великими газовими оболонками, у яких домінує водяна пара.

Екзопланета в зоні заселеності

З урахуванням значних температур і своєрідних атмосферних умов Kepler-138 c та Kepler-138 d не виглядають місцем, придатним для існування звичного нам життя. Однак у цій системі є ще одна екзопланета, про існування якої стало відомо нещодавно. Вона отримала позначення Kepler-138 e.

Планета була відкрита тою самою групою дослідників, яка визначила, що Kepler-138 c та Kepler-138 d мають являти собою водні світи. Вона здійснює один оберт навколо своєї зірки за 38 днів. Її орбіта проходить біля внутрішньої межі зони заселеності системи. На жаль, цей світ не є транзитним, що наразі не дозволяє астрономам визначити його діаметр і, як наслідок, дізнатися, чи є він кам’янистим тілом, газовим гігантом чи ще одним водним світом.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів