Система Kepler-138 може бути домівкою для двох водних світів

Команда астрономів із Університету Монреаля опублікувала результати вивчення двох екзопланет, що обертаються навколо зірки Kepler-138. Наявні дані свідчать про те, що з великою долею ймовірності вони можуть бути водними світами.

Водні світи в системі Kepler-138

Зірка Kepler-138 розташована від нас на відстані 218 світлових років у напрямку сузір’я Ліри. Вона являє собою червоний карлик. До недавнього часу астрономам було відомо про існування трьох екзопланет, що обертаються навколо неї.

Система Kepler-138 в уявіхудожника. Источник: NASA, ESA, and Leah Hustak (STScI)

Внутрішня планета Kepler-138 b є невеликим кам’янистим тілом, що нагадує за своїми фізичними характеристикам Марс. А ось дві наступні — Kepler-138 c и Kepler-138 d — викликають значно більший науковий інтерес. В ході вивчення даних, зібраних телескопами Hubble і Spitzer, астрономи визначили, що їх радіуси приблизно у півтора рази перевершують радіус нашої планети. Як правило, екзопланети таких розмірів являють собою кам’яні суперземлі. Однак маси Kepler-138 c та Kepler-138 d лише у 2,3 і 2,1 рази більше маси Землі. Це означає, що їхня середня густина набагато меньша за земну та співставна з густиною льодяних гігантів — Урана та Нептуна.

Виходячи з цього, астрономи дійшли висновку, що приблизно половина внутрішнього об’єму цих двох світів має складатися з матеріалів, легших за камінь, але важчих за водень чи гелій. Найбільш очевидним кандидатом є вода.

Різниця внутрішньої будови Землі та екзопланети Kepler-138 d. Джерело: Benoit Gougeon (University of Montreal)

Розроблена вченими модель показала, що, найімовірніше, Kepler-138 c та Kepler-138 d мають кам’яне ядро, оточене товстою водяною мантією. При цьому через высокий тиск вона може існувати в різних станах (наприклад, у вигляді надкритичної рідини).

Оскільки орбіти Kepler-138 c та Kepler-138 d пролягають на невеликій відстані від центральної зірки, їхні поверхні отримують набагато більше енергії, ніж Земля, а атмосфери розігріті до температури, що перевищує точку кипіння води. Тому астрономи вважають, що обидві екзопланети оточені великими газовими оболонками, у яких домінує водяна пара.

Екзопланета в зоні заселеності

З урахуванням значних температур і своєрідних атмосферних умов Kepler-138 c та Kepler-138 d не виглядають місцем, придатним для існування звичного нам життя. Однак у цій системі є ще одна екзопланета, про існування якої стало відомо нещодавно. Вона отримала позначення Kepler-138 e.

Планета була відкрита тою самою групою дослідників, яка визначила, що Kepler-138 c та Kepler-138 d мають являти собою водні світи. Вона здійснює один оберт навколо своєї зірки за 38 днів. Її орбіта проходить біля внутрішньої межі зони заселеності системи. На жаль, цей світ не є транзитним, що наразі не дозволяє астрономам визначити його діаметр і, як наслідок, дізнатися, чи є він кам’янистим тілом, газовим гігантом чи ще одним водним світом.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада