Світлове забруднення позбавляє людей можливості спостерігати за зорями

Нове дослідження з програми під назвою Globe at Night, яку проводить мережа обсерваторій NOIRLab, що фінансується Національним науковим фондом, доводить сумний факт: третина людства позбавлена можливості побачити Чумацький Шлях неозброєним оком. Проблема полягає у світловому забрудненні. Це кумулятивне розсіяне освітлення нічного неба від штучних джерел світла.

Світлове забруднення
Світлове забруднення з кожним роком заважає спостереженню за зорями все сильніше. Фото: Unsplash

Це дослідження є останнім доповненням про світлове забруднення, вимірювання якого почались щонайменше пів століття назад. Проаналізувавши понад 50 тисяч спостережень, дослідники виявили збільшення яскравості неба на 9,6% за останнє десятиліття.

«При такій швидкості змін дитина, яка в ранньому віці бачила б 250 світил, до свого повноліття розрізняла би не більше 100», — сказав провідний автор дослідження Крістофер Кіба, вчений із Німецького дослідницького центру Geosciences.

Причини та наслідки світлового забруднення

Автори підрахували, що 80% людей у ​​США та 30% у всьому світі не можуть побачити дугу Чумацького Шляху серед ясної ночі. Частина проблеми з тим, що ми можемо бачити неозброєним оком, пов’язана з типами освітлення, яке використовується. Особливо сильно на світлове забруднення впливають рекламні щити та вітрини магазинів.

Дуга Чумацього Шляху
Дуга Чумацього Шляху. Фото: Unsplash

«Економні світлодіодні ліхтарі дуже сильно впливають на наше сприйняття яскравості неба. Швидкість, з якою зорі стають невидимими для людей у ​​міському середовищі, вражаюча», — сказав Кіба.  

Зростання сяйва неба найбільш драматичне у Північній Америці, за нею йде Європа. Але проблема світлового забруднення впливає не тільки на астрономію та спостереження за небом, співавтор Констанс Вокер, яка очолює Globe at Night, каже, що є й інші наслідки.

«Світіння неба впливає як на денних, так і на нічних тварин, а також руйнує важливу частину нашої культурної спадщини. Тому нам треба подвоїти зусилля щодо розроблення нових стратегій захисту темного неба», — каже Вокер.

Інфографіка інтенсивності світлового забруднення
Інфографіка інтенсивності світлового забруднення

Раніше ми повідомляли про те, як зоряне небо 2022 року стало найяскравішим через зменшення світлового забруднення.

За матеріалами Science.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine