«Світлове шоу» над США влаштував китайський супутник

На минулих вихідних багато спостерігачів стали очевидцями польоту вогняні кулі в нічному небі над південним сходом США. Це явище виявилося наслідком згоряння в атмосфері відпрацьованого китайського супутника. Хоча подія не становила небезпеки, вона вкотре привернула увагу до потреби ефективного регулювання космічного сміття.

Супутник
American Meteor Society отримало понад 150 повідомлень про вогняні кулі в нічному небі. Фото: American Meteor Society

Інцидент стався в суботу ввечері, коли супутник SuperView 1-02, який давно не функціонував, увійшов в атмосферу Землі й згорів над Новим Орлеаном (штат Луїзіана). Яскраві смуги в небі бачили мешканці кількох штатів, зокрема Міссурі, Арканзасу й Міссісіпі.

Американське метеорне товариство отримало 152 повідомлення про вогняну кулю 22 грудня близько 23:00 за місцевим часом. Спочатку це явище віднесли до природних, але астрофізик Джонатан Макдауелл ідентифікував його як неконтрольоване повернення супутника SuperView 1-02. Космічний апарат, запущений у 2016 році компанією SpaceView з Пекіна, призначався для високоточної зйомки Землі. Відомо, що супутник був на неправильній орбіті з моменту запуску й завершив свою місію близько двох років тому.

На відміну від запланованих маневрів згоряння, китайський супутник увійшов у атмосферу Землі повністю неконтрольовано. Китай, відомий слабким дотриманням міжнародних стандартів у цій сфері, зазнав критики через ризики, які створює його космічна програма. Газета South China Morning Post назвала подію дивовижним світловим шоу, проте наголосила, що вона була ненавмисною.

Загроза від космічного сміття

Неконтрольовані супутники становлять серйозну загрозу іншим космічним апаратам. Глобальна мережа спостереження Міністерства оборони США відстежує понад 27 тис. уламків орбітального сміття, включаючи дрібніші об’єкти, які важко виявити. Навіть невеликі уламки, рухаючись із високою швидкістю, можуть пошкодити активні супутники.

Європейська космічна агенція (ESA) активно працює над розв’язанням проблеми космічного сміття. Одним із таких проєктів є супутник DRACO, запуск якого запланований на 2027 рік. Цей апарат досліджуватиме процес входження в атмосферу, збираючи дані для створення безпечніших космічних апаратів майбутнього. Завдяки таким дослідженням можна буде значно зменшити ризики, пов’язані із завершенням місій супутників і зменшенням кількості орбітального сміття.

Раніше ми повідомляли про те, як надзвичайно повільний болід спантеличив астрономів.

За матеріалами Space

Новини інших медіа
Загадка мертвої галактики: швидкий радіосплеск збентежив астрономів
Загадковий навколоземний астероїд виявився шматком Місяця
У 3,5 раза ближче за Меркурій: обсерваторія SOHO показала рандеву комети із Сонцем
Планетарний локдаун: чи вплинула пандемія COVID-19 на температуру Місяця?
Ракети NASA пролетять крізь полярне сяйво
Blue Ghost показав який вигляд має сонячне затемнення в космосі
На далекій екзопланеті дмуть надзвукові вітри
Лебедина пісня C/2024 G3 (ATLAS): «привид» комети прикрасив небо над Атакамою
Китай хоче використати лазери для енергопостачання місячних місій
Супутниковий звʼязок 2025: коли стане доступним на смартфонах та скільки коштуватиме