Супутникові знімки у Google Earth допомогли ідентифікувати в Йорданії три табори давньоримських легіонерів. Археологи вважають, що це сліди раніше невідомого військового походу, який стався у II столітті нашої ери.
Давньоримські табори на супутникових знімках
Британські вчені зі Школи археології Оксфордського університету знайшли у пустельній місцевості в Йорданії рештки трьох раніше невідомих таборів римських легіонерів. Відкриття було здійснене завдяки супутниковим знімкам із сервісу Google Earth.
У тому, що це саме давньоримські табори, не було сумнівів. Вони мають прямокутну форму, дуже схожу на гральні карти, оточені з чотирьох сторін огородженнями й у кожному з них мають по одному виходу. У датуванні також сумнівів немає. Вчені впевнені, що їх створили на початку другого століття нашої ери.
Археологи вражені тим, наскільки добре збереглися ці споруди, попри те, що легіонери використовували їх протягом лише кількох днів або тижнів. Дякувати за це варто практиці римської армії, яка завжди відповідально окопувалася там, де зупинялася хоча б на одну ніч.
Сліди невідомої військової кампанії
Усі три табори лежать практично на одній лінії, що добре видно на знімках. Тож вчені припустили, що вони можуть бути частиною раніше невідомого походу римської армії. Щоправда, відстані між укріпленнями складають 37 та 44 км, тож вчені вважають, що тут була не римська піхота, а кавалерія, можливо, вершники на верблюдах.
З огляду на те, як на карті розташовані табори, вчені припустили, що мало бути ще дві зупинки: на місці, де пізніше виникла фортеця Омейядів, та колодязній зупинці у Баїрі. Загалом цей шлях веде до Джумат-аль-Джандала, поселення, що зараз розташоване на території Саудівської Аравії, а колись входило до складу Набатейського царства, столицею якого було скельне місто Петра.
106 року в ньому саме помер останній цар Раббель II Сотер. Відповідно до римських джерел, після його смерті влада над цими землями мирно перейшла до римлян. Однак військові табори, знайдені за допомогою супутникових знімків, показують, що насправді таки довелося здійснювати військове втручання.
Наступним етапом дослідження будуть розкопки на місці, які мають підтвердити датування. Але в археологів уже зараз є цікаве питання. Найбільш західний з таборів більший за два інші. Ймовірно, військ на початку було більше. Але куди вони поділися? Можливо, варто пошукати у Google Earth табори загонів, що пішли іншим шляхом?
За матеріалами phys.org.
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine