Супутник став свідком катастрофи Starship із космосу: фото

Довгоочікуваний старт ракети Super Heavy з космічним кораблем Starship компанії SpaceX, що відбувся 20 квітня о 16:30 за київським часом, завершився катастрофою. Цю подію було чітко видно навіть із відстані 35 тис. км від поверхні Землі. Американський метеорологічний супутник став свідком дебютного запуску з космосу та побачив, як мегаракета Starship намагалася досягти орбіти, але вибухнула у небі.

GOES-16
Американський метеорологічний супутник GOES-16 зняв дебютну спробу запуску корабля Starship. Авторство зображення: NCEO / NOAA

Супутник GOES-16, запущений Національним управлінням океанічних і атмосферних досліджень США (NOAA), розташований на геостаціонарній орбіті. Апарати на такій висоті обертаються навколо нашої планети зі швидкістю, яка відповідає швидкості її обертання навколо власної осі. Таким чином, GOES-16 постійно бачить східне узбережжя США.

«Щось пішло не так»

Супутник зміг чітко розрізнити величезну хмару диму, що огорнула стартовий майданчик у Бока-Чиці, штат Техас, коли запрацювали 33 двигуни Raptor першого ступеня Super Heavy. Згодом на знімку з космосу став помітний конденсаційний слід, що розсіюється над Атлантичним океаном.

Після успішного старту Super Heavy летіла близько трьох хвилин. Але коли перший ступінь був налаштований на відокремлення від Starship, щось пішло не так. Розділення не відбулося, й ракета почала сильно відхилятися від запланованої траєкторії, а потім видовищно вибухнула. На сповільнених кадрах GOES-16 можна побачити невелику білу пляму, що відділяється від хмари незабаром після старту та опускається до блакитної поверхні океану.

Starship
Яскраво-зелена пляма показує гарячі двигуни мегаракети Super Heavy під час її невдалого дебютного пуску, знятого метеорологічним супутником GOES-16. Авторство зображення: NCEO/NOAA

Апарат GOES-16 також зареєстрував інфрачервоне зображення випробувального старту, виявивши температурні ознаки двигунів ракети під час їхнього запуску. Воно послідовно перебігає від рівномірного фіолетового/червоного фону до яскравішої червоної точки після запалювання першого ступеня. Згодом червона цятка змінюється зеленою, оскільки під час підйому ракети стають видимими двигуни, підкреслюючи надзвичайно високу температуру процесу згоряння палива. Яскрава пляма спочатку рухається вгору, але потім раптово змінює напрямок, коли ракета починає падати у бік океану, і зрештою зникає.

Невдалий дебют, але успішний політ

Інші супутники змогли сфотографувати підготовку до запуску, коли техніки готували ракету заввишки 120 м до дебютного польоту. Супутник Pleiades Neo європейської аерокосмічної компанії Airbus зробив серію світлин околиць стартового майданчика та ракети, що височіє над ним.

Попри те, що Starship не зміг вийти на орбіту під час дебютної спроби запуску, представники SpaceX заявили, що вважають політ успішним і повторять його через кілька місяців.

Раніше ми повідомляли про те, як на Землю падає «мертвий» супутник NASA.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine