Супутник помітив, як айсберг розміром із Київське водосховище зіткнувся з островом

Масивний айсберг, розміром трохи більше за Київське водосховище, недавно врізався в острів Кларенс, де розташований природний притулок для пінгвінів в Антарктиді. Айсберг отримав назву D-30A, має довжину близько 72 км і ширину 20 км. Це ставить його на місце найбільшого серед уламків D-30, які виникли внаслідок розколу материнського айсберга D-28 у червні 2021 року, коли той врізався в берегову лінію на східному узбережжі Антарктиди. Після цього D-30A повільно переміщувався на захід вздовж антарктичного узбережжя.

D-30A
Супутникове знімкування показує, як айсберг D-30A стикається з островом Кларенс в Антарктиді, а потім обертається навколо нього. Авторство: NASA

Наприкінці 2022 року D-30A раптово змінив напрямок і вирушив на острів Кларенс, що є найсхіднішим із Південних Шетландських островів. Острів Кларенс має значно меншу площу у порівнянні з D-30A. За даними Обсерваторії Землі NASA, 6 вересня цей величезний крижаний уламок вдарився у південне узбережжя острова, а потім обійшов його і вирушив у відкрите море лише через кілька днів. На щастя, переживання дослідників щодо можливих наслідків зіткнення D-30A з островом швидко розвіялися.

Наслідки зіткнення

Зіткнення айсбергів з островами може мати руйнівні наслідки для природи, особливо коли вони застрягають на морському дні, обмежуючи доступ морських тварин до їжі та впливаючи на температуру й солоність води. Також це може спричинити руйнування екосистем морського дна та порушення екологічного балансу.

Супутниковий знімок зіткнення D-30A з островом Кларенс 6 вересня 2023 року
Знімок зіткнення D-30A з островом Кларенс 6 вересня 2023 року, зроблений супутником NASA Aqua. Авторство: NASA

Наприкінці 2020 року стало тривожно, коли найбільший на той час айсберг A-68A наближався до острова Південна Джорджія, який є важливим притулком для пінгвінів і тюленів. Експерти переконували, що він може застрягти на морському дні та залишитися там надовго, проте в останній момент айсберг змінив курс і повністю оминув острів.

Айсберг
Айсберг. Фото: Unsplash

Руйнівних наслідків після зіткнення айсберга з островом Кларенс не сталося. Ймовірно, серйозних пошкоджень вдалось уникнути через глибоке морське дно біля острова, що зменшило ймовірність застрягання D-30A. Гляціолог Крістофер Шуман з Університету Мериленду та NASA зауважує, що східна сторона острова Кларенс має досить глибокий обрив з глибокою водою, що дозволяє айсбергу пройти через нього.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №2 2021 (183)

До товару

Обмеження для пінгвінів

Але навіть якщо айсберг не застряг, він міг би спричинити серйозні проблеми для пінгвінів, якби вони вже були на острові. Під час висиджування яєць пінгвіни покладаються на своїх партнерів, які полюють на їжу для них. Блокування доступу до колонії на кілька днів під час гніздування може призвести до смертельних наслідків у колонії.

Колонія пінгвінів а Антарктиді
Колонія пінгвінів а Антарктиді. Фото: Unsplash

З іншого боку, близьке зіткнення айсберга може мати позитивний вплив на природу. Під час проходження D-30A повз острів, він, імовірно, вивільнив у воду багато талої води, яка може сприяти росту водоростей у цьому регіоні.

Зараз D-30A, схоже, направляється до протоки Дрейка, яка відома як «алея айсбергів», де масивні айсберги потрапляють в океанські течії, які ведуть їх у тепліші води, де вони безслідно розтають. У листопаді 2022 року найбільший на той час айсберг у світі, A-76A, був помічений у цій самій протоці, а потім, у червні цього року, він розділився на численні уламки, рухаючись на північ, де розтанув через приблизно 2415 км.

Раніше ми повідомляли про те, як від Антарктиди відколовся айсберг розміром із Майорку.

За матеріалами space.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів