Супутник IXPE дослідив активну в рентгенівському діапазоні туманність MSH 15-52, що за своєю формою нагадує руку. Вчені зрозуміли, як у ній рухаються частинки, які прискорює найближчий пульсар.
Рентгенівська «рука»
Вчені, які працюють з орбітальним рентгенівським телескопом IXPE, представили результати своїх досліджень туманності MSH 15-52. За своїм виглядом вона нагадує руку, що тягнеться крізь простір, однак розгледіти це можна тільки у рентгенівському діапазоні.
Вперше про існування MSH 15-52 науковці дізналися 2001 року, коли рентгенівський телескоп Chandra спостерігав пульсар PSR B1509-58. Виявилося, що «космічний вітер» від цього залишку наднової, що спалахнула близько 1500 років тому, утворює фігуру такої вибагливої форми. За дивним збігом, першим знімком, зробленим людиною у цій частині спектра, була світлина руки дружини винахідника Вільяма Рентгена.
Пульсар PSR B1509-58 розташований в основі «долоні», тож «пальці» ніби тягнуться з нього, і вчених дуже зацікавило, чому так. Щоправда, отримати відповідь на це запитання не так просто, адже туманність перебуває на відстані 16 тис. світлових років від нас.
Свідчення IXPE
Проте саме з цією задачею зміг впоратися супутник IXPE. Цей запущений позаминулого року орбітальний телескоп працює у поляризованому рентгенівському світлі. Тобто він відчуває, в якій площині відбуваються коливання у високоенергетичних променях. Завдяки цьому вчені можуть сказати, як розташовуються магнітні поля у тому місці, де вони з’явилися.
Карта магнітних полів туманності MSH 15-52 виявилася достатньо цікавою. Поляризація рентгенівських променів була надзвичайно сильною. Це означає, що силові лінії, які тягнуться від пульсара до «пальців», прямі, тобто жодних турбулентностей на своєму шляху не зустрічають.
А ось струмінь, який іде у протилежному напрямку, виявився цікавішим. На самому його початку поляризація дуже мала. Це свідчить про те, що тут є значна турбулентність, яка і прискорює частинки.
Вчені дуже задоволені результатами роботи. Картина, яку вони побачили, нагадує те, що IXPE спостерігав біля пульсарів у Вітрилах та Крабоподібній туманності.
За матеріалами phys.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine