30 травня мешканці Нью-Йорка зможуть спостерігати перший у 2024 році Мангеттенхендж. Так називають красиве явище, коли Сонце сідає просто посеред вулиць, що йдуть зі сходу на захід острова Мангеттен. Але чому ця подія користується такою великою популярністю і хто взагалі вигадав термін «Мангеттенгенхендж»? Розберімося у цьому.
Чому виникає Мангеттенхендж
На відміну від багатьох міст, які забудовувалися досить хаотично, будівлі на Мангеттені розташовані згідно з ухваленим ще 1811 року генеральним планом. Фактично, міська забудова являє собою величезну сітку з паралельних вулиць, що перпендикулярно перетинають авеню. У результаті Мангеттен ніби можна проглянути наскрізь.


Сам острів при цьому тягнеться з північного сходу на південний захід. Виходить, що міська сітка нахилена приблизно на 29° до меридіанів. Тому кілька разів на рік на Мангеттені можна побачити, як Сонце сідає або сходить просто посеред поперечних вулиць.
Звідки взявся термін «Мангеттенхендж»
Мангеттенхендж був популяризований астрофізиком Нілом Деграссом Тайсоном. Уперше він описав цю подію в статті, опублікованій 1997 року в журналі Natural History. Сам термін з’явився через кілька років і відсилає до Стоунхенджа. Ця споруда відома тим, що в день літнього сонцестояння Сонце піднімається за т. зв. П’ятковим каменем у північно-східній частині обрію і його перші промені висвітлюють серце стародавнього мегаліта.

За словами Тайсона, термін «Мангеттенхендж» теж придумав він. Астрофізик надихнувся своїми юнацькими спогадами. У віці 15 років він відвідав Стоунхендж під час експедиції, яку очолював Джеральд Гоукінс — вчений, який першим висунув припущення, що насправді це місце було не стародавнім святилищем, а астрономічною обсерваторією. Поїздка так запам’яталася Тайсону, що, розмірковуючи про схід і захід Сонця на Мангеттені, він вирішив віддати їй шану.
Чому Мангеттенхендж настільки популярний
Усе просто — це дуже красиво. Коли Сонце заходить рівно посеред вулиці, оточеної хмарочосами, це створює ілюзію своєрідного кам’яного каньйону і дуже ефектно виглядає на фотографіях. Не дивно, що подія привертає увагу великої кількості людей — як місцевих, так і туристів, які прагнуть зайняти найбільш фотогенічні місця.

Коли можна побачити Мангеттенхендж
Якби прямокутна сітка Мангеттена була орієнтована чітко по лінії північ-схід, то Мангеттенхендж збігався б із днями рівнодення. Однак вона повернута. Тому Мангеттенхендж можна спостерігати приблизно за 21 день до і після літнього сонцестояння. У 2024 році це, відповідно, 30 травня та 11 липня.

За день до першого повного Мангеттенхенджа і через день після другого також можна побачити половину Сонця: це коли половина сонячного диска ще перебуває над горизонтом, а інша вже нижче. Крім того, у грудні та січні також можна спостерігати т. зв. зворотний або зимовий Мангеттенхендж, коли Сонце не сідає, а сходить. Однак він користується помітно меншою популярністю у публіки, ніж літній Мангеттенхендж.

Чи є аналоги Мангеттенхенджа
Безумовно. Подібні явища, коли Сонце сідає або сходить рівно посеред вулиці, можна спостерігати в містах, що мають схожу прямокутну забудову.

Однак у Мангеттенхенджа є кілька важливих переваг, що забезпечують йому таку велику популярність — наявність високих будівель, що створюють ефект величезного каньйону, а також чіткий вид на горизонт за межами міської сітки, який забезпечується річкою Гудзон. І, звісно ж, незрівнянно більша кількість людей, які милуються подією і потім викладають красиві фото в соцмережі.