Створена найдетальніша карта Всесвіту

Астрофізики з Університету Берклі створили найбільш масштабну та детальну тривимірну карту Всесвіту. Вона демонструє розподіл галактик, розташованих на відстані до 5 млрд світлових років від Землі.

«Зріз» нової тривимірної карти Всесвіту. Джерело: D. Schlegel/Berkeley Lab using data from DESI

Спектрограф темної енергії

Для створення карти Всесвіту вчені скористалися спектрографом темної енергії DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument), встановленим на 4-метровому телескопі Mayall у Національній обсерваторії Кітт-Пік. Цей інструмент уловлює світло за допомогою шести великих лінз. Потім він пропускається через масив оптоволоконних кабелів, керованих п’ятьма тисячами роботизованих позиційних пристроїв. Вони можуть переміщувати кабелі у необхідні положення з точністю до 10 мікронів. Звідти світло прямує до десяти окремих спектрографів, які виконують його подальший аналіз.

Спектрограф DESI. Джерело: Marilyn Chung/Lawrence Berkeley National Laboratory

DESI розпочав спостереження у травні 2021 року. За перші пів року роботи він виміряв положення та червоне зміщення 7,5 млн галактик, розташованих у напрямку до сузір’я Діва. Об’єднавши зібрані ним дані, дослідники отримали «зріз» Всесвіту протяжністю 5 млрд світлових років.

Наймасштабніша карта Всесвіту

Кожна точка на створеній DESI карті відповідає окремій галактиці. Вона наочно демонструє, чому великомасштабну структуру Всесвіту зазвичай порівнюють із павутиною. Неважко помітити, що скупчення галактик утворюють гігантські нитки, розділені величезними пустотами. Досліджуючи їхню структуру, вчені можуть проникати у минуле Всесвіту та вивчати історію його розширення.

Також можна звернути увагу на те, що галактики на карті Всесвіту мають різні кольори. Це пов’язано з ефектом червоного зміщення. Чим далі вони розташовані від Землі, тим більше їхнє світло йде в довгохвильову область спектра. Найбільш віддалені об’єкти, розташовані на межі спостережуваного Всесвіту, можна побачити лише при спостереженнях в інфрачервоному діапазоні. Саме це є одним із головних завдань нещодавно запущеного телескопа James Webb.

Варто зазначити, що, попри величезний обсяг, нова карта Всесвіту охоплює лише 10% від потенційних можливостей DESI. Програма досліджень спектрографа розрахована п’ять років. За цей час астрономи планують виміряти червоні зміщення та положення 35 млн галактик, розташованих у радіусі 11 млрд світлових років від Сонця. Це дозволить створити ще детальнішу карту розподілу речовини у космосі та зрозуміти природу темної енергії, а також механізму прискореного розширення Всесвіту.

Нагадаємо, що недавно астрономи пов’язали ріст чорних дір із розширенням Всесвіту.

За матеріалами https://newscenter.lbl.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада