Струмінь газу в далекій галактиці розвернувся в наш бік

У далекій зоряній системі, яка раніше здавалася просто гігантською радіогалактикою, помічені дивні зміни. Релятивістський струмінь газу від чорної діри в її центрі розвернувся в наш бік, перетворивши її на блазар.

Блазар, що випускає струмінь газу
Блазар, що випускає струмінь газу. Джерело: www.sciencenews.org

Радіогалактика перетворилася на блазар

Міжнародна команда астрономів повідомила, що в ядрі далекої галактики відбуваються унікальні події. Раніше вважалося, що PBC J2333.9-2343 — це просто велика радіогалактика, тобто її оточують хмари іонізованого газу, який створює потужне радіовипромінювання. Але у новій роботі автори повідомляють, що з її ядра у нашому напрямку почав бити потужний промінь.

Звідки він береться — для науковців не є таємницею. Такі промені являють собою надлишки речовини, яку поглинає надмасивна чорна діра, яка є в центрі кожної масивної галактики. Часто вона не може «перетравити» її повністю, тому «вистрілює» частину з полюсів зі швидкістю, близькою до світлової.

Коли такі струмені спрямовані не в наш бік, то ми називаємо це явище квазаром, а коли один із них «дивиться» на Чумацький Шлях — це блазар. І саме так віднині має класифікуватися галактика PBC J2333.9-2343.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Струмінь газу повернувся в наш бік

При цьому варто зазначити, що два струмені від цієї далекої галактики не з’явилися зараз. Її ядро було активним, тобто поглинало речовину ззовні й до того. Власне, причиною того, що PBC J2333.9-2343 проявляла активність як радіогалактика, і були джети, які виходили з чорної діри.

Просто вони були спрямовані не на нас, а на велетенські позагалактичні хмари, які під їхньою дією починали світитися, формуючи щось на зразок надзвичайно яскравих у радіодіапазоні пелюсток. Нове дослідження також ці «пелюстки» побачило.

Тільки тепер стало зрозуміло, що ці «пелюстки» світять залишковим світлом. А джет чорної діри, який раніше давав їм енергію, тепер повернувся в наш бік, що і призвело до перетворення галактики на блазар.

Це також унікальна подія, адже йдеться про швидку зміну напрямку обертання об’єкта, маса якого у мільйони разів більша за сонячну. І причину цього вчені поки що вказати не можуть. Можливо, її спричинило злиття галактик.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів