Старий зонд дозволив виміряти прозорість кілець Сатурна

Дані зонда Cassini, який перестав функціонувати ще шість років тому, використали для визначення оптичної глибини кілець Сатурна. Вчені змогли виміряти фотоефект завдяки одному з приладів на зонді.

Кільця Сатурна
Кільця Сатурна. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Апарат Cassini

Аспірант Ланкастерського університету виміряв оптичну глибину кілець Сатурна за допомогою нового методу, заснованого на тому, скільки сонячного світла досягло космічного корабля Cassini, коли він був у тіні кілець. Дослідження було опубліковане у Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Оптична глибина — це одна з характеристик, які пов’язані з прозорістю об’єкта. Вона показує, на яку відстань світло може заглибитися в нього, перш ніж буде повністю поглинуте. Саме цю характеристику і виміряли вчені за допомогою старого космічного зонда.

Cassini був запущений ще 1997 року. Місія здійснила 22 близькі прольоти біля Сатурна і завершилася ще 2017-го. За цей час вона зібрала величезну кількість різноманітних даних. Вони нікуди не зникли й науковці продовжують їх вивчати, здійснюючи нові відкриття.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 2023 (189)

До товару

Вимірювання фотоефекту

У цьому випадку вчених цікавили дані зонда Ленгмюра, який був на борту Cassini. Цей прилад призначений для вимірювання щільності плазми в навколишньому середовищі. Працює він завдяки виникненню електричного струму під дією зовнішніх факторів. Однак до руху електронів можуть призвести не лише заряджені частинки, а й фотони світла.

Це явище називається фотоефектом. Саме його і вирішили використати дослідники для визначення оптичної глибини кілець Сатурна. Щоправда, відділити ті електрони, які почали рухатися під дією фотонів, від тих, які породила плазма, неможливо.

Зате вченим було чітко відомо, в якій конкретно точці в кожен момент вимірювання перебував апарат. Знали вони й те, наскільки яскравим є Сонце поблизу Сатурна. Використовуючи ці дані й порівнюючи їх зі змінами показань зонда Ленгмюра, вони змогли розрахувати величини токів і, як наслідок, оптичні показники кілець.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів