Автономні дрони значною мірою залежать від навігації через GPS. Без неї вони стають «сліпими», якщо тільки оператор не візьме керування на себе. Але на тлі зростання атак на системи GPS, це створює суттєві проблеми, особливо в умовах російсько-української війни, де обидві сторони використовують різноманітні методи радіоелектронної боротьби проти дронів. Натомість одна дослідницька група вирішила використати для безпілотників старий, але надійний метод навігації — за зорями.

Інженери з Університету Південної Австралії розробили недорогий прототип системи, що поєднує небесну тріангуляцію з алгоритмами візуального аналізу для дронів, які використовуються для нічних польотів. Унікальність цієї системи полягає в тому, що вона взагалі не випромінює сигналів, що робить її несприйнятливою до сучасних засобів притлумлювання GPS.
Як зазначають дослідники у своїй статті, опублікованій у журналі Drones, зоряна навігація зазвичай не використовується у дронах через надмірну вагу та габаритні розміри обладнання, а також недостатню точність. Водночас це один із небагатьох способів забезпечити глобальну навігацію вночі над океаном без залежності від супутникових систем.
Для реалізації проєкту команда створила спеціальне корисне навантаження, що включає мінікомп’ютер Raspberry Pi 5 разом із монохромним датчиком з ширококутним об’єктивом. Пристрій під’єднали до бортової системи дрона, де він аналізував отримані зоряні зображення для визначення місцеперебування.


«Якщо ідентифікувати зірки й порівняти їх із базою даних, враховуючи орієнтацію камери та час зйомки, то можна точно визначити положення дрона», — пояснює Семюель Тіг, співавтор дослідження.
Під час випробувань дрон, обладнаний цією системою, зміг визначати своє місцеперебування з точністю до 4 км, виконуючи польоти на постійній висоті та швидкості. Звісно, така точність ніяк не зрівняється з GPS, утім, система може стати потужним резервним інструментом у разі збоїв чи перешкод. Також вона залежить від чистого нічного неба, але дослідники планують вдосконалити цю технологію.
Застосування зоряної навігації може бути корисним не лише у воєнних операціях, а й у тривалих місіях спостереження, польотах над океанами та моніторингу віддалених регіонів. Дослідники впевнені, що їхній недорогий підхід допоможе підвищити автономність і надійність дронів.
Раніше ми повідомляли про те, як військові використовують супутники для навігації та зв’язку.
За матеріалами Popular Science