Як це було: Два роки російсько-української війни у супутникових знімках

24 лютого виповнюється два роки відтоді, як росія здійснила широкомасштабне вторгення в Україну. Весь цей час за подіями слідкували різноманітні супутники на орбіті. Вони створили небачені раніше можливості для військових і цивільних оперативно розбиратися в тому, що відбувається на поверхні.

Супутники спостерігають за російсько-українською війною
Супутники спостерігають за російсько-українською війною

Початок вторгнення

Вже десять років минуло від початку збройної агресії росії проти України. Щоправда, для багатьох людей у світі цей факт став очевидним лише два роки тому — після того, як війська агресора здійснили широкомасштабне вторгнення на території, де раніше не відбувалося бойових дій. Відтоді багато хто нарешті прозрів і переконався, який жах несе світові «руzzкій мір».

Важливу роль у всьому цьому від самого початку відігравали супутникові знімки. Їх робили розвідувальні апарати різних країн, але основна їх маса була отримана приватними компаніями — такими, як Maxar Technologies і Planet Labs. Завдяки їхній оперативності ми можемо відтворити події цієї війни точніше, ніж будь-якої іншої співставного масштабу.

Все почалося ще напередодні вторгнення. Розвідки західних країн багато тижнів повідомляли, що російська військова техніка та солдати накопичуються вздовж усього українського кордону. І хоча країна-агресор, як завжди, повідомляла, що все це брехня та провокації, але знімки, отримані супутниками приватних компаній, показували велетенські скупчення танків, БМП та вантажівок, готових здійснити прорив через кордон.

Російські війська поблизу від селища Солоті у Білгородській області 5 грудня 2021 року.
Російські війська поблизу селища Солоті у Білгородській області 5 грудня 2021 року. Джерело: Maxar Technologies

Те, що російські війська зібралися не просто на навчання, а для чогось значно серйознішого, підтверджували супутники не лише оптичного спостереження. Компанія HawkEye 360, чиї апарати займаються моніторингом роботи навігаційних систем, зареєструвала проблеми з роботою GPS як на вже окупованій території Донбасу, так і вздовж північного кордону України. При цьому було зрозуміло, що йдеться саме про роботу засобів радіоелектронної боротьби.

Дані про війну в Україні від HawkEye 360
Порушення роботи GPS. Джерело: HawkEye 360

Усі ці підозри справдилися вранці 24 лютого, коли велетенські колони російської техніки перетнули український кордон і рушили до великих міст. Одна з найбільших потягнулася з території Білорусі до Києва. Супутники бачили її настільки добре, що змогли розрізнити навіть окремі вантажівки та загалом оцінити їхній стан.

Діяли росіяни надзвичайно незграбно. Тож українські війська, які зайняли маневрену оборону, змогли завдати їм нищівних втрат. Діяти оперативно та точно їм допомогли зокрема й супутникові знімки, завдяки яким вони знали про пересування супротивника.

Комерційний супутник зняв російську колону
Вантажівки у російській колонні під Києвом у березні 2022. Джерело: spacenews.com

У цих умовах до світової космічної спільноти звернувся український підприємець Макс Поляков. Відомий діяч у галузі приватного освоєння навколоземного простору закликав комерційні компанії Planet Labs, Maxar Technologies, Airbus, SI Imaging Services, SpaceView, BlackSky, Iceye, Capella надати вільний доступ до своїх знімків українським військовим.

Емоційна 20-хвилинна промова стала однією з цеглинок, які заклали підвалини довіри до України з боку іноземних держав у цій війні. Крім того, компанія EOS Data Analytics Макса Полякова уклала угоду з GEOSAT, і таким чином Україна de facto стала власником мультиспектрального оптичного супутника GEOSAT-2.

Згодом знімки комерційних компаній стали надходити регулярно. І не завжди вони несли гарні новини. Так, ще 28 лютого одна зі світлин підтвердила знищення росіянами найбільшого у світі літака Ан-225 «Мрія». Він став жертвою боїв за аеродром у Гостомелі, який росіяни намагалися використати як плацдарм для висадки свого десанту.

Ангар із «Мрією»
Ангар із «Мрією»

Зрештою, росіян вдалося вибити з Київщини, і світу стали відомі жахливі наслідки їхнього перебування у Бучі та Ірпені. Щоправда, країна-агресор намагалася перекласти вину за вбивства цивільних на Україну.

Проте саме тут зіграла свою роль можливість комерційних супутників фотографувати одну й ту саму ділянку Землі багато разів протягом місяця. Завдяки цьому не лише слідчі, але й прості люди змогли на власні очі переконатися, коли саме на вулицях з’явилися тіла загиблих, а біля церкви — братська могила.

Братська могила у Бучі
Братська могила у Бучі (вгорі від храму). Джерело: Maxar Technologies

Одночасно почали з’являтися перші супутникові знімки, на яких було видно ураження російської техніки. Прикладом тут може бути фото палаючих російських гелікоптерів на аеродромі в Чорнобаївці, що згодом став надзвичайно відомим. Завдяки ним вдалося спростувати пропагандистську брехню росії, начебто її наступ відбувається за планом і практично без втрат.

Палаючі гелікоптери у Чорнобаївці
Палаючі гелікоптери у Чорнобаївці. Джерело: Planet Labs

Маріуполь

Потім війна поступово відступила від Києва. Однак на сході та півдні вона тільки набирала оберти. Однією з найгарячіших точок весни 2022 року став Маріуполь. Зараз росія усіляко намагається приховати ту жорстокість, із якою вона штурмувала місто. Проте супутникові знімки у Google Maps зберегли вигляд міського театру, в якому ховалися мирні мешканці, після того, як його розбомбили росіяни.

Драмтеатр у Маріуполі
Драмтеатр у Маріуполі

Крім того, ще навесні 2022 року з’явилися супутникові знімки, які допомогли встановити вплив війни на цивільне населення. Завдяки постійному фотографуванню поверхні вдалося зафіксувати, як поруч із Маріуполем виростає нове кладовище. Таким чином, супутники відіграли важливу роль у фіксації воєнних злочинів.

Зміни на цвинтарі
Зміни на цвинтарі Маріуполя. Джерело: Maxar Technologies

Паралельно з цим тривала героїчна оборона заводу «Азовсталь». Космічні апарати змогли показати, наскільки нищівними були атаки росіян на позиції українських захисників.

Завод «Азовсталь»
Завод «Азовсталь». Джерело: Maxar Technologies

Взагалі завдяки супутниковим даним вдалося багато довідатися про те, як себе поводять окупанти на Донеччині. У цьому допомогло порівняння знімків з орбіти зі світлинами, зробленими на землі, та розповідями свідків. Зокрема, стало відомо, що росіяни створили цілу мережу фільтраційних пунктів і в’язниць, яка використовувалася для виявлення проукраїнськи налаштованих людей.

Супутникові знімки фільтраційного пункту у селі Безіменне
Черга автівок біля фільтраційного пункту в селі Безіменне. Джерело: hub.conflictobservatory.org

Одним із ключових елементів створеної системи фільтрації стала в’язниця в Оленівці. У липні 2022 року там за трагічних обставин загинули українські полонені. Й знову супутникові знімки допомогли з’ясувати, що могили для нібито убитих внаслідок ракетного удару з’явилися за тиждень до нього.

Свіжі могили у Оленівці
Свіжі могили в Оленівці. Джерело: www.unian.net

Битва за Чорне море

Влітку на супутникові знімки потрапляли не лише звірства росіян, але і їхні поразки. Ще у березні 2022 року «Саратов» відкрив рахунок знищених Україною російських десантних кораблів.

ВДК «Саратов» палає та тоне у порту Бердянська
ВДК «Саратов» палає та тоне у порту Бердянська. Джерело: Maxar Technologies

А ось зазнімкувати знищення флагмана Чорноморського флоту РФ крейсера «Москва» не вдалося. Над Чорним морем тоді було хмарно. Зате в нагоді стали супутники з синтезованою радарною апертурою (SAR). Ці апарати отримують зображення за допомогою радіохвиль і тому можуть «бачити» крізь хмари та дощ.

Одному з них саме пощастило помітити, як кораблі супроводу намагаються врятувати пошкоджений ракетами флагман.

Крейсер «Москва» на зображенні Sentinel
Крейсер «Москва» на зображенні супутника Sentinel. Джерело: www.navalnews.com

Влітку 2022 року важливою стала тема українського зерна. Росія перекрила його експорт через Чорне море, а сама потроху вивозила вкрадене до третіх країн. Те, як окупанти вантажать його на кораблі в чорноморських портах, також неодноразово потрапляло на супутникові знімки.

Українське зерно завантажують на російський корабель
Українське зерно завантажують на російський корабель. Джерело: Maxar Technologies

Водночас виявилося, що наша країна — один із найважливіших у світі експортерів зерна, і за врожаєм на українських полях уважно слідкують навіть у NASA.

Супутникова карта українських полів від NASA
Супутникова карта українських полів від NASA. Джерело: Еarthobservatory.nasa.gov

Осінь 2022 року

Потреби у супутникових знімках для розвідки лише зростали. Тож у серпні 2022-го на зібрані українцями кошти волонтер Сергій Притула придбав SAR-супутник для України. У якості консультанта виступив все той же Максим Поляков. Протягом року апарат ICEYE допоміг виявити тисячі ворожих позицій та одиниць техніки.

Позиція ППО
Позиція російського ППО на зображенні супутника ICEYE. Джерело: ГУР МО

У вересні 2022 року на підводному газогоні «Північний потік» сталася серія вибухів. Їх результати також побачив супутник. Досі достеменно не відомо, що там сталося.

Витік із російського газогону в Балтійському морі. Джерело: Planet

А вже 8 жовтня «бавовна» сталася на Керченському мосту, що поєднує Крим із Кубанню.

Кримський міст 8 жовтня 2022 (після вибуху)
Кримський міст 8 жовтня 2022 року (після вибуху). Джерело: Planet

За російською технікою слідкували всюди. Країна-терорист саме почала завдавати удари по українській енергетичній інфраструктурі, аби залишити мільйони людей без світла й опалення перед обличчям зими. Проте від супутників не могли сховатись ані винищувачі у Курській області, ані гелікоптери у Псковській, ані бомбардувальники за полярним колом.

Літаки МіГ-29 на зберіганні у Міллерово
Літаки МіГ-29 на зберіганні у Міллеровому. Джерело: Тwitter.com/Ukraine_AF
Російські атомні бомбардувальники
Російські стартегічні бомбардувальники в Олєньєму: жовтий — Ту-95, червоний — Ту-160. Джерело: Planet Labs
Знищені російські гелікоптери
Наслідки диверсії у Веретьє. Джерело: Тwitter.com/GeoConfirmed

Ще до початку нового року стало зрозуміло, що росіяни серйозно готуються до оборони захоплених територій. Нові окопи, траншеї та інші оборонні структури орбітальні апарати реєстрували ще з кінця осені позаминулого року.

Окопи російської армії в Криму
Окопи російської армії. Джерело: Planet Labs

Соледар і Бахмут

На початку 2023 року головна увага була прикута до Бахмута й Соледара, де точилися жорстокі бої. Прикладом тут можуть слугувати знімки селища Опитне, яке вже на той момент було сильно пошкоджене.

Опитне у січні.
Опитне у січні. Джерело: Maxar Technologies

Пізніше на космічні знімки потрапив і Соледар. На зображеннях, отриманих орбітальним апаратом, добре видно багатоповерхівки, що перетворилися на суцільні руїни внаслідок штурмів російських військ.

Соледар
Соледар у січні. Джерело: Maxar Technologies

Навесні битва за Бахмут вступила у нову фазу. Російські війська після багатомісячних штурмів змогли зайняти його територію, на якій більшість будівель уже перетворилася на руїни. Переконатися в цьому можна завдяки зробленим у травні супутниковим знімкам.

Бахмут на супутникових знімках
Бахмут на супутникових знімках. Джерело: Maxar Technologies

Літо 2023 року

Літо війни 2023 року розпочалося з масштабної техногенної катастрофи. Аби завадити українському наступу, росіяни підірвали греблю Каховської ГЕС. Цим вони викликали масштабну повінь і руйнування населених пунктів на Херсонщині. Усе це супутники приватних компаній відстежували надзвичайно оперативно.

Зруйнована Каховська ГЕС
Зруйнована Каховська ГЕС. Джерело: www.bbc.com
Супутниковий знімок затоплених будинків
Супутниковий знімок затоплених будинків. Джерело: Maxar Technologies

Трохи пізніше стало зрозуміло, що гребля зруйнована вщент і Каховське водосховище невдовзі повністю зникне. Про наслідки катастрофи фахівці сперечаються досі, однак супутникові знімки того, що від нього лишилося, вражають.

Ще одна важлива тема літа 2023 року — спроба лідера російських найманців Євгенія Пригожина захопити владу в росії. Сам заколот супутники сфотографувати не змогли. А от його наслідки, зокрема й появу в Білорусі таборів групи «Вагнер» — цілком.

Зрештою, і сам лідер «Вагнера» став об’єктом спостереження комерційних супутників. Точніше, уламки його літака, що зазнав аварії внаслідок вибуху на борту чи збиття зенітною ракетою.

Уламки літака Пригожина
Уламки літака Пригожина. Джерело: Planet Labs PBC

Знищення російської техніки

Осінь 2023 року розпочалася з ударів ЗСУ по місцях базування окупантів. Уже 1 вересня з’явилися знімки результатів ураження техніки на аеродромі під Псковом.

Пошкоджені літаки на аеродромі Пскова
Пошкоджені літаки на аеродромі Пскова. Джерело: t.me/cxemu
Радарні зображення аеродрому у Пскові
Радарні зображення аеродрому у Пскові. Джерело: twitter.com/MT_Anderson

Але на цьому все не закінчилось, а тільки розпочалося. 12 вересня у доках Севастополя було виведено з ладу десантний корабель «Мінськ» і підводний човен «Ростов-на-Дону».

Пошкоджені «Мінськ» та «Ростов-на-Дону»
Пошкоджені «Мінськ» і «Ростов-на-Дону». Джерело: BlackSky/Handout via REUTERS

А вже 13 вересня у тому ж Криму був знищений комплекс ППО С-400 «Тріумф».

Знищений С-400 в Криму
Знищений С-400 в Криму. Джерело: Planet Labs

20 вересня в Криму було знищено командний пункт російської армії.

Знищений командний пункт у Криму
Знищений командний пункт у Криму. Джерело: «Схеми»

Результати цих дій не примусили себе чекати. Вже у жовтні супутникові знімки показали, що росія відвела більшу частину своїх кораблів із Криму до Новоросійська, на узбережжя Кавказу.

Військові кораблі у Новоросійську
Військові кораблі у Новоросійську. Джерело: Planet Labs

Тим часом знищення ворожої техніки тривало. У жовтні гелікоптери, що базувались у Бердянську, сильно обгоріли внаслідок атаки ЗСУ ракетами ATACMS.

Ураження аеродрому в Бердянську
Ураження аеродрому в Бердянську. Джерело: Planet Labs

Майже одночасно з цим було атаковано й аеродром під Луганськом.

Уражені гелікоптери на аеродромі Луганська
Знищені гелікоптери на аеродромі Луганська. Джерело: twitter.com/Tatarigami_UA

Широкомасштабне вторгнення росії в Україну триває. А супутники продовжують за ним стежити — фіксувати злочини росіян і підтверджувати їхні поразки. Будемо сподіватися, що невдовзі вони покажуть повну капітуляцію окупантів і звільнення захоплених ними територій.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Hubble сфотографував ізольовану галактику в сузір’ї Ерідана
Яку роль відігравали сульфіди заліза у виникненні життя на Землі
Марсіанські мрії Ілона Маска: геніальна ідея чи рецепт катастрофи?
Зустріч неподалік від Сонця: BepiColombo здійснив передостанній проліт Меркурія
Несправність Starliner залишила застряглих астронавтів без свята 
Науковці дізналися більше про темну матерію у ранньому Всесвіті
Лава і Блакитна лагуна: супутники NASA зазнімкували виверження в Ісландії
Під кригою Гренландії NASA виявили радіоактивну військову базу
Момент старту ракети Starship у космос вдалося помітити з борту МКС
Найшвидші зорі в Галактиці можуть бути пілотовані розумними інопланетянами