Сонячне затемнення над Атакамою

Представлене зображення було отримане в Долині Місяця (Valle de la Luna), розташованій біля чилійської пустелі Атакама. Воно демонструє часткове сонячне затемнення, що спостерігалося на території Південної Америки та узбережжі Антарктиди 30 квітня 2022 року.

Затемнення над Атакамою
Фази часткового сонячного затемнення над пустелею Атакама. Джерело: P. Horálek/ESO

На фото показана послідовність зображень, знятих при різних фазах часткового сонячного затемнення. Виникає враження, що від Сонця відрізався невеликий шматочок. Це пов’язано з тим, що Місяць частково закрив сонячний диск, який перебував на одному з ним промені зору. Загалом явище тривало 54 хвилини, потішивши місцевих мешканців, туристів і працівників розташованого неподалік комплексу радіотелескопів ALMA.

Можна також звернути увагу на те, що небо в напрямку заходу сонця запилене. Це не пов’язано з промисловим забрудненням атмосфери. Пустеля Атакама розташована далеко від великих міст, небо над нею вважається одним із найчистіших на планеті. Саме тому на її території збудована велика кількість різних обсерваторій.

Насправді запиленість, що спостерігається на знімку — це попіл, викинутий під час січневого виверження вулкана Хунга в Тихому океані. Попри те, що після нього минуло вже майже пів року, попіл, який потрапив у верхні шари атмосфери, все ще перебуває там, викликаючи розсіювання сонячного світла, яке стає добре помітним під час заходу Сонця. Схожий (але набагато сильніший) ефект спостерігався також після виверження вулкана Кракатау в 1883 році та падіння Тунгуського метеорита в 1908-му.

Ви також можете почитати про повне місячне затемнення, яке відбудеться вночі 16 травня 2022 року.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine