Solar Orbiter розгадав секрет гарячої сонячної корони

Яскраве Сонце оточує шар дифузної плазми, відоме як корона. Її найкраще помітно під час повного сонячного затемнення, корона — це сяйво, яке оточує тінь Місяця. Цікаво те, що корона має температуру понад мільйон Кельвінів. А це набагато гарячіше, ніж поверхня Сонця, температура якого становить близько 6500К. Тож як корона стає такою гарячою?

Сонце
Сонце. Фото: Pexels

Звичайним поясненням є те, що корона нагрівається динамікою сонячного магнітного поля. Поверхня Сонця іноді може бути турбулентною, випромінюючи дугоподібні нитки плазми, відомі як протуберанці, а іноді й потужні сонячні спалахи. Легко зрозуміти, як вони можуть нагрівати корону, коли Сонце дуже активне. Але на Сонці також бувають спокійні періоди, коли плям мало, а протуберанці та спалахи трапляються рідко. Якщо корона нагрівається цими подіями, то чому вона не охолоджується, коли наша зоря перебуває у спокійному періоді?

Недавнє дослідження, опубліковане в журналі The Astrophysical Journal Letters, допомагає розібратися у цій головоломці, використовуючи дані, зібрані космічним апаратом Solar Orbiter. Цей апарат має чудовий набір обладнання для вимірювання магнітних полів, сонячного вітру та високоенергетичних частинок, а також для отримання зображень поверхні Сонця з високою роздільною здатністю.

Solar Orbiter (концепт). Джерело: ULA

Цей апарат має динамічну орбіту, що дозволяє йому наближатися до Сонця ближче, ніж Меркурій, і збирати унікальні дані, недоступні для інших дослідницьких апаратів. У жовтні 2022 року Solar Orbiter здійснив близьке зближення з Сонцем і зібрав докладні дані про невеликі плазмові дуги, а також виміряв магнітну полярність сонячної поверхні в цьому регіоні.

Що виявив Solar Orbiter на Сонці?

Виявилося, що навіть невеликі варіації полярності на поверхні Сонця можуть призводити до утворення плазмових дуг, які здатні нагрівати корону навіть тоді, коли Сонце перебуває у стані спокою та не виявляє видимих ознак активності.

Отже, нові дослідження підтверджують теорію, що навіть під час активності, коли спостерігаються сонячні викиди та протуберанці, існує постійне та досить інтенсивне явище, яке підтримує корону в гарячому стані.

На початку цього місяця Solar Orbiter здійснив ще одне близьке зближення з Сонцем, підходячи до його поверхні на відстань лише 43 млн км. Очікується, що отримані дані розкриють ще більше таємниць Сонця та допоможуть у розв’язанні ще багатьох загадок, пов’язаних із нашим найближчим світловим джерелом.

Раніше ми повідомляли про те, що Solar Orbiter та Parker Solar Probe об’єдналися для розкриття 65-річної таємниці Сонця.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Стартап Vast відправить на орбіту космічну станцію Haven-1 в 2025 році
Астрономи відкрили перший троянський астероїд Сатурна
Космічний буксир: ESA профінансує місію з обслуговування геостаціонарних супутників
Європейський дослідник астероїдів зробив прощальні знімки Землі та Місяця
Дані телескопа James Webb суперечать моделям реіонізації
У пошуках життя в Сонячній системі: пряма трансляція запуску місії Europa Clipper
Назустріч Землі: Hubble зазнімкував спіральну галактику, що згасає та наближається до Чумацького Шляху
Звідки на Землю потрапили «будівельні блоки» життя
Лице з виразом болю: Perseverance знайшов дивовижну скелю
Приречений світ: хмара натрію видала вулканічний екзосупутник