Послідовність опозицій планет-гігантів, яку минулого місяця розпочав Сатурн, тепер продовжує Нептун. 17 вересня найдальша від Сонця планета опиниться поблизу «протисонячної» точки небесної сфери, розташваній у протилежному напрямку від нашого світила. Приблизно в той же час вона наблизиться до Землі на мінімально можливу цього року відстань.
Нинішнє протистояння Нептуну відбудеться, коли він знаходитиметься у 55° від перигелію — точки його максимального наближення до Сонця. Хоч ексцентриситет нептуніанської орбіти дорівнює 0,0087, тобто є одним із найменших у Сонячній системі, сама його орбіта має величезні розміри. Через це різниця між перигелійною та афелійною відстанню планети складає 0,52 а.о. (77 млн км) — більше половини середнього радіусу земної орбіти, який, нагадаємо, дорівнює 149,6 млн км і прийнятий у якості базової астрономічної одиниці.
Але у відносних величинах це все одно небагато, тому «перигелійні» опозиції Нептуну з точки зору наземних спостерігачів мало відрізняються від «афелійних». Видимий блиск планети під час них сягає 7,8 зоряної величини — це означає, що її неважко помітити навіть у невеликий бінокль із діаметром обєктиву 30 мм. Але для того, щоб роздвитися її диск, потрібно мати значно потужніший інструмент зі збільшенням понад 100 крат. Таке ефективне збільшення забезпечують телескопи з апертурою не менше 80 мм.
Відрізок умовної прямої між центрами Сонця та його супутника називається радіус-вектором. У випадку Нептуну його середня довжина становить 30,07 а.о. (4,5 млрд км). Чим далі планета від нашого світила, тим повільніше вона обертається навкого нього, й тим менше часу потрібно Землі, щоб «наздогнати» її радіус-вектор. Тому інтервали між послідовними нептуніанським опозиціями (так званий синодичний період) у середньому складають 367 з половиною діб — найкоротші серед усіх планет Сонячної системи. Кожного наступного року протистояння Нептуну відбувається на 1-2 дні пізніше, і лише через 165 років, після завершення повного оберту планети навколо Сонця відносно зірок, воно знову потрапляє на ту саму дату.
Цього року в ніч протистояння Нептун перебуватиме на небі майже точно на одній прямій між зіркою φ Водолія та яскравим Юпітером — приблизно у 6° від першої та в 11° від другого. На широті Києва він підійматиметься над горизонтом на 36°. Сприятливі умови для спостережень найдальшої планети збережуться до кінця осені. В інструменти з апертурою понад 30 см на чистому небі в безмісячні ночі та за умов відсутності штучної засвітки можна спробувати знайти найбільший нептуніанський супутник Тритон як слабку зірочку 13-ї величини.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine