Школярі надрукували будинок, що вміститься в ракету Starship, а астрономи знайшли пояснення відсутності кілець у Юпітера: дайджест новин

Підбірка найцікавіших космічних новин до сніданку: новий телескоп допоможе вченим уперше виявити зіткнення нейтронних зірок. Місія SWOT проведе перше у світі глобальне дослідження прісних водойм, а ми розповідаємо, що людина почує на різних планетах Сонячної системи.

Нейтронні зірки: новий телескоп виявив зіткнення мертвих сонць

В Іспанії побудували новий інструмент, перед яким стоятиме складне завдання — виявляти нейтронні зірки при їх зіткненні. Він називається Gravitational Wave Optical Transient Observer (GOTO) та розташований на вулканічному іспанському острові Ла Пальма. Коли його подвійні куполи відкриваються, вони демонструють дві вугільно-чорні батареї з восьми циліндричних телескопів, скріплених разом — ці конструкції дуже схожі на ракетні установки. Кожен телескоп покриває свою частину неба, швидко обертаючись як по вертикалі, так і по горизонталі.

Нейтронна зірка — це мертве сонце. Їхня гравітація настільки сильна, що пари таких об’єктів обертаються по орбітах все меншого радіусу. Зрештою, вони стикаються та зливаються. Нейтронні зірки настільки важкі, що чайна ложка їхньої речовини важить близько чотирьох мільярдів тонн.

Чому в Юпітера немає кілець, як у Сатурна

Вчені відповіли на запитання, чому гігантський Юпітер не має настільки великої системи кілець, як Сатурн. Причиною цього стали масивні супутники планети. Кільця планет-гігантів — це велика кількість крижаних брил, що кружляють орбітою в одній площині. Вважається, що цей лід принесли комети, а могутня гравітація не дала йому розлетітися вусібіч. Отже, ніщо не заважає Юпітеру мати кільця, навіть красивіші, ніж у Сатурна.

Вчені припустили, що причина відсутності кілець прихована у гравітації чотирьох найбільших юпітеріанських супутників. Вони мають розмір, як Місяць або Меркурій, і обертаються достатньо близько до планети. Дослідники провели моделювання, як крига потрапляє на орбіту навколо Юпітера. Воно підтвердило, що сила тяжіння Іо, Європи, Каллісто та Ганімеда має або викинути крижані уламки за межі системи, або змусити їх зіштовхнутися з собою. Тож масивні кільця у найбільшої планети Сонячної системи просто не можуть існувати досить тривалий час.

Новини ринку

Схема модуля “Веньтян”. Джерело: Wikipedia.org

Модуль «Веньтян» зістикувався з китайською орбітальною станцією

З китайського космодрому Веньчан відбувся успішний пуск важкої ракети «Чанчжен-5В». Вона відправила в космос лабораторний модуль «Веньтян». Після виходу на орбіту він використав власну рушійну установку для виконання серії маневрів, що дозволило йому підлетіти та стикуватися з базовим блоком орбітальної станції «Тяньгун». Новий модуль має довжину 17,9 м, діаметр 4,2 м та масу майже 20 тонн. Він дублює функції керування базового блоку станції. «Веньтян» оснащений шлюзовою камерою, науковим обладнанням і роботизованим маніпулятором, а також підтримувати проживання трьох тайконавтів.

Європейсько-американська місія SWOT проведе перше у світі глобальне дослідження рівня прісних водойм

Місія Surface Water and Ocean Topography (SWOT) покликана з високою точністю визначити рівень Світового океану, а також краще зрозуміти механізми кругообігу води в природі та покращити контроль за водними ресурсами планети. Вона проведе вимірювання більш ніж 95% озер, річок і водосховищ Землі. «Існуючі бази даних містять інформацію про пару тисяч озер по всьому світу, — сказав Тамлін Павелскі, керівник відділу SWOT NASA з прісноводних досліджень з Університету Північної Кароліни в Чапел-Хілл. — SWOT збільшить це число до 2–6 мільйонів».

Цікаве

Будинок
Будинок, спроєктований дітьми для космосу. Джерело: Institut auf dem Rosenberg

Швейцарські учні надихнулися кораблем SpaceX і надрукували будинок

У Швейцарії створили найвищий у світі будинок, надрукований на 3D-принтері. У його створенні взяли участь учні віком від 6 до 18 років. У ньому вони проводитимуть навчальні експерименти, що можуть знадобитися при справжніх дослідженнях Місяця. Студентів надихали космічні апарати компанії SpaceX. Дизайн триповерхової будівлі, створеної ними, дійсно нагадує корабель Dragon. І ця схожість невипадкова: в будівлі є все необхідне, щоб двоє космонавтів могли жити на поверхні Місяця та вивчати її впродовж тривалого часу.

Що ми почуємо на інших планетах (стаття)

Відомий американський кінорежисер Джордж Лукас (George Lucas) розпочав пресконференцію, присвячену виходу першої частини кіносаги «Зоряні війни», з заяви: «Я знаю, що звук у космосі не розповсюджується. А тепер, будь ласка, ставте ваші запитання». Звичайно, він чудово про це знав — просто грандіозні космічні баталії в абсолютній тиші не чинили би потрібного емоційного впливу на глядачів.

Читайте у попередньому дайджесті: James Webb виявив найстарішу галактику у Всесвіті, а стратосферна обсерваторія SOFIA зазнала пошкоджень: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Коли вся Земля перетворилася на багнюку
Китайська місячна ракета здійснить перший політ у 2026 році
Австралійська компанія Gilmour Space отримала дозвіл на перший орбітальний запуск
Вчені з’ясували, чому марсіанський ґрунт має таку кірку
Космічний апарат Hera надіслав моторошні знімки Землі з відстані 2 млн км
Приховані світи: скільки екзопланет ховається у відомих системах
Прощальний танець: місія Hera зазнімкувала Землю та Місяць, які віддаляються
Проліт астероїда Апофіс повз Землю викличе сейсмічні поштовхи та зсуви
NASA відновлює виходи у відкритий космос після піврічної заборони
Спостереження виявляють сотні можливих надгігантських зір у двох сусідніх галактиках