Щось затулило від нас чорну діру в іншій галактиці

Китайські астрономи повідомляють, що спостерігали явище рентгенівського затемнення у галактиці NGC 6814. Щось затулило від нас жорстке рентгенівське випромінювання, яке виривається з газу та пилу, що оточують надмасивну чорну діру в її центрі.

Надмасивна чорна діра
Надмасивна чорна діра. Джерело: www.space.com

Затемнення чорної діри

Зазвичай, коли говорять про якісь затемнення, пов’язані з чорними дірами, то мають на увазі, що це вони затуляють від нас певне джерело випромінювання. Але дослідники з Китайського університету науки та технологій нещодавно повідомили про протилежне явище.

У центрі кожної великої галактики є надмасивна чорна діра. Достатньо часто на неї падають газ та пил, і частина їхньої маси перетворюється на жорстке випромінювання, яке ми можемо зареєструвати на відстані мільйонів світлових років. У такому випадку говорять про активне ядро галактики.

Саме таке має зоряна система NGC 6814, яку китайські астрономи досліджували за допомогою орбітального рентгенівського телескопа XMM-Newton. В опублікованій статті вони розповіли, що побачили, як щось закрило від нас на деякий час жорстке випромінення чорної діри.

Такі явища рентгенівського затемнення є надзвичайно рідкісними. Досі вони спостерігалися тільки 4 чи 5 разів. Тож дослідники просто не могли пройти повз таку можливість їхнього вивчення за допомогою орбітальної обсерваторії.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №3 2021 (184)

До товару

Що вдалося побачити дослідникам

Самі по собі й рентгенівська корона чорної діри, і об’єкт, який її затуляє, занадто маленькі, аби їх можна було побачити з такої величезної відстані безпосередньо. Проте за тим, як змінюється рентгенівський спектр у процесі затемнення, про об’єкт, який його викликає все ж можна дізнатися чимало.

Для аналізу вчені використали діаграму «потік — колір», яка показала, що чим «м’якіше» стає рентгенівське випромінювання, тим більшою є його яскравість. Загалом зробили висновок, що об’єкт, який затуляє чорну діру, є більшим за неї та складається з окремих комків, які рухаються разом.

Крім того, вчені виділили ще два додаткових фактори затемнення. Вони значно розрідженіші за основний і рухаються поруч із ним. Вочевидь, вони являють собою пил, вирваний із хмари припливними силами чорної діри, який формує щось на кшталт кометного хвоста.

Судячи з усього, об’єкт, який затьмарює чорну діру, є частиною викидів з її акреційного диска. Ця хмара кам’яних брил та пилу рухається зі швидкістю до 10 000 км/с. Сама ж рентгенівська корона дуже мала. Її діаметр становить лише 10 гравітаційних радіусів центрального об’єкта.

За матеріалами: phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів