Зазвичай супутники-шпигуни є військовими проєктами різних держав. Але схоже що у військову космічну справу втручаються приватні компанії. Федеральна комісія зі зв’язку США (FCC) щойно подала документи з детальним планом тестового запуску двох приватних супутників-розвідників, повідомляє Wired.
Супутники, створені космічним стартапом True Anomaly, планується запустити за допомогою ракети SpaceX уже в жовтні цього року. Опинившись на орбіті, кожен Jackal («Шакал») — як називаються моделі — попрактикується в тому, що компанія називає «орбітальним переслідуванням» супутників, які знаходяться на низькій навколоземній орбіті.
Розроблені для ведення космічної війни
Пристрої не оснащуватимуть боєголовками або лазерами, але вони будуть здатні виконувати так звані операції зближення (rendezvous proximity operations — RPO). Іншими словами, вони матимуть можливість маневрувати поруч із супутниками інших країн з метою перехопити інформацію, що ними передається. Тому розробники чітко кажуть, що ці апарати створені спеціально для ведення космічної війни.
«True Anomaly робить революцію в космічній безпеці за допомогою повністю інтегрованих технологій, призначених для захисту інтересів Сполучених Штатів та їхніх союзників», — пояснює Івен Роджерс, колишній майор ВПС США, генеральний директор і співзасновник True Anomaly.
Супутники на захисті інтересів США
Під час першої тренувальної місії, що отримала назву Demo-1, Jackal шпигуватимуть один за одним, використовуючи радари та мультиспектральні камери, щоб наближатися до кількох сотень метрів. Якщо все піде добре, то гендиректор компанії Івен Роджерс відправить на орбіту Землі цілий флот подібних супутників, які працюватимуть на користь Збройних сил США.
Самі супутники створені на основі застарілих технологій, що знижує вартість їх виробництва. Вони навіть мають низку практичних невійськових застосувань, як-от транспортування об’єктів на орбіті. Але інвестори, безсумнівно, в захваті від головної ідеї «зоряних війн» True Anomaly, враховуючи, що компанія зібрала приблизно 23 мільйони доларів фінансування.
Фактор ескалації
З іншого боку, деякі експерти ставлять собі питанням, чи може існування проєкту Jackal у майбутньому стати фактором ескалації, якої так сильно намагається уникати НАТО та США.
«Мене непокоїть цей проєкт, тому що він може спричинити ненавмисну ескалацію. Наші супротивники можуть сприйняти наближення Jackal до їхніх супутників як військову агресію», — сказала Кейтлін Джонсон, заступник директора проєкту аерокосмічної безпеки в Центрі стратегічних досліджень.
Раніше представник Євросоюзу Жозеп Боррель розповів про те, як війна в Україні показала важливість супутників.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine