Румунія приєдналася до «Угод Артеміди»

Румунія стала шістнадцятою країною, що приєдналася до «Угод Артеміди». Церемонія підписання відбулась у Бухаресті. У ній взяв участь адміністратор космічного агентства Румунії Маріус-Іоан Пісо та голова NASA Білл Нельсон (у режимі відеоконференції).

Церемонія підписання Румунією «Угод Артеміди». Джерело: Romanian Space Agency

Після завершення церемонії Нельсон зауважив: «Зараз як ніколи важливо, щоб ми працювали разом, незважаючи на міжнародні кордони, для зміцнення партнерських відносин і забезпечення використання космічного простору в мирних цілях. Приєднання Румунії до «Угод Артеміди» є важливим кроком на шляху до досягнення цієї мети».

Що таке «Угоди Артеміди»?

«Угоди Артеміди» — це договір між урядами держав, які беруть участь у програмі Artemis. Він визначає принципи співпраці та громадянської діяльності з дослідження та використання Місяця, Марса, комет і астероїдів у мирних цілях.

«Угоди Артеміди» встановлюють наступний набір основних принципів, якими мають керуватися всі їх підписанти:

  • Мирні дослідження. Усі дії, які здійснюються в межах програми Artemis, повинні здійснюватися винятково з мирною метою.
  • Прозорість. Учасники «Угод» мають відкрито розповідати про мету своєї діяльності, щоб уникнути плутанини та конфліктів.
  • Технічна сумісність. Учасники «Угод» використовуватимуть єдині технічні стандарти, що забезпечить взаємозамінність різних компонентів і підвищить рівень безпеки.
  • Екстрена допомога. Учасники «Угод» зобов’язані надавати допомогу астронавтам, що потрапили в біду.
  • Реєстрація космічних об’єктів. Учасники «Угод» повинні підписати Конвенцію про реєстрацію об’єктів, що запускаються у космічний простір.
  • Публікація наукових даних. Учасники «Угод» зобов’язуються публікувати зібрану наукову інформацію, щоб нею міг скористатися весь світ.
  • Захист спадщини. Учасники «Угод» зобов’язуються зберігати історичну спадщину за межами Землі.
  • Космічні ресурси. Видобуток і використання ресурсів об’єктів Сонячної системи є ключем до безпечного та сталого дослідження космічного простору. «Учасники Угод» підтверджують, що така діяльність має здійснюватися згідно з Договором про космос.
  • Запобігання конфліктам. Учасники «Угод» зобов’язуються запобігати сторонньому втручанню у космічну діяльність і підтримувати принцип належної уваги, як того вимагає Договір про космос.
  • Космічне сміття. Учасники «Угод» зобов’язуються забезпечувати безпечну утилізацію космічного сміття.

Наразі «Угоди Артеміди» підписали 16 країн. Окрім Румунії, це зробили США, Австралія, Бразилія, Велика Британія, Італія, Канада, Люксембург, ОАЕ, Японія, Південна Корея, Нова Зеландія, Польща, Ізраїль і Мексика. Наша країна також є їхньою учасницею.

Нагадаємо, що перший запуск за програмою Artemis запланований на весну-літо поточного року. Його метою буде випробування надважкого носія SLS та комплексна перевірка космічного корабля Orion.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine