Розслідування другого вибуху Starship завершене: дозвіл на третій політ готують у березні

Федеральне управління цивільної авіації США (FAA) завершило розслідування другого польоту Starship компанії SpaceX, який відбувся в листопаді минулого року і завершився вибухами першого ступеня ракети-носія Super Heavy та космічного корабля Starship.

Starship
Космічний корабель Starship на верхівці ракети-носія Super Heavy. Фото: SpaceX

Очолювана Ілоном Маском космічна компанія наразі очікує дозволу на запуск Starship у третій випробувальний політ. SpaceX планує отримати «зелене світло» в березні. Сам старт відбудеться незабаром після дозволу.

Після льотного випробування в листопаді 2023 року SpaceX очолила розслідування під наглядом Федерального управління цивільної авіації США (FAA) та за участі NASA і Національної ради з безпеки на транспорті. SpaceX поділилася деякими деталями щодо розслідування невдалого польоту, зазначивши, що це було перше тестування Starship, в якому вперше випробували відділення ступенів.

Другий політ ракети Super Heavy із космічним кораблем Starship 18 листопада 2023 року
Другий політ ракети Super Heavy з космічним кораблем Starship 18 листопада 2023 року. На знімку  момент відокремлення Starship від Super Heavy. Фото: SpaceX

«Після відокремлення ступенів Super Heavy розпочала фазу прискорення, під час якої 13 з 33 двигунів Raptor почали вимикатися. Один двигун взагалі вийшов із ладу, що призвело до швидкого незапланованого розбирання ракети-носія. Руйнування ракети сталося більш ніж через 3,5 хвилини польоту на висоті 90 км над Мексиканською затокою», — пояснили у SpaceX.

SpaceX заявила, що найімовірнішою першопричиною аварії ракети-носія було блокування фільтра, через який рідкий кисень подається до двигунів, що призвело до втрати вхідного тиску в турбонасосах окислювача двигуна, а потім — до відмови одного з двигунів, що стало причиною втрати ракети-носія.

Starship
Ракета-носій Super Heavy з космічним кораблем Starship. Фото: SpaceX

У повідомленні йдеться, що для запобігання повторенню подібних ситуацій були внесені апаратні зміни в баки окислювача прискорювача для поліпшення можливостей фільтрації палива, а також вдосконалені операції для підвищення надійності.

«SpaceX визначила, і FAA погоджується з першопричинами і 17 коригувальними заходами, задокументованими у звіті SpaceX про інцидент. До наступного запуску SpaceX має виконати всі коригувальні дії та отримати від FAA нову ліцензію, яка враховує всі вимоги безпеки, екології та інші регуляторні вимоги», — йдеться в заяві FAA.

У тому ж випробувальному польоті відокремлений космічний корабель Starship продовжував свій шлях, поки витік рідкого кисневого палива не спричинив пожежу, що призвело до втрати зв’язку між бортовими комп’ютерами космічного корабля, а потім і до втрати апарата в цілому. SpaceX заявила, що внесла зміни в апаратне забезпечення для зменшення витоків і протипожежні заходи безпеки.

«Нові Starship готові до польоту», — заявила компанія Ілона Маска, яка очікує дозволу на запуск від FAA.

Раніше ми повідомляли про те, як Ілон Маск анонсував третій політ Starship через три тижні.

За матеріалами techcrunch.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine