Виявлення химерних геометричних форм на Плутоні 2015 року тривалий час залишалося загадкою. Вчені висували припущення, що на карликовій планеті триває процес, званий сублімацією. Нова модель показує, що полігональний азотний лід на Плутоні, помічений космічним кораблем NASA New Horizons під час прольоту шість років тому, утворився з пари, минаючи фазу рідкого стану. Дослідження було опубліковане в журналі Nature.
Головний автор Адрієн Морісон, науковець з Ексетерського університету в Англії, заявив, що робота його команди змогла пояснити появу на Плутоні загадкових полігонів — химерних багатокутників з азотного льоду. Все вказує на те, що Плутон все ще є геологічно активним.
«Плутон все ще геологічно активний. І це попри те, що він розташований далеко від Сонця і має обмежені внутрішні джерела енергії. Це стосується Рівнини Супутника, де умови на поверхні дозволяють газоподібному азоту в його атмосфері співіснувати з твердим азотом», — ідеться в заяві Морісона.
Рівнина Супутника — найпомітніша геологічна особливість Плутона, оскільки це величезна зона овальної форми, розташована по обидва боки екватора Плутона. Площа зони становить 900 тис. квадратних кілометрів, що можна порівняти з розміром Венесуели, а глибина — не менше 2-3 км. Уся ця площа заповнена азотним льодом.
Моделювання сублімації на Плутоні
У новому дослідженні вчені використовували складні методи моделювання, щоб показати, що ці форми, котрі нагадують багатокутники, були утворені в результаті сублімації льоду — явища, коли твердий лід може перетворюватися на газ, минаючи рідкий стан. Вони відповідали розміру та топографічній амплітуді, що спостерігалися на зображеннях New Horizons.
Нова модель також узгоджується з більшими світовими кліматичними моделями, що доводить, що сублімація Рівнини Супутника розпочалася 1-2 мільйони років тому. Така кліматична динаміка твердого шару може відбуватися на поверхні інших планетних тіл, таких як Тритон (один із супутників Нептуна) або Еріда та Макемаке (у поясі Койпера).
Нагадаємо, що раніше був запропонований проєкт нової місії з вивчення Плутона.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine