Розгадана таємниця дефектних телескопів Крістіана Гюйгенса

Вчений XVII століття Крістіан Гюйгенс відомий своїми телескопами, завдяки яким спостерігав за Сатурном. Гюйгенс відкрив найбільший супутник Сатурна, Титан, і зробив висновок про форму кілець планети. Але, за деякими даними, телескопи голландського вченого були дефектними та видавали нечіткі зображення у порівнянні з конкурентами, попри добре виготовлені лінзи.

Крістіан Гюйгенс
Крістіан Гюйгенс створив телескопи для спостереження за Сатурном у 1600-х роках, але ці прилади програвали своїм конкурентам, навіть попри те, що лінзи були набагато якіснішими. Один дослідник припускає, що причиною цього була короткозорість астронома

Астроном Олександр Пітроу вважає, що знайшов причину проблемних телескопів Гюйгенса — йому потрібні були окуляри. Про своє припущення він написав у «Журналі історії науки Королівського товариства».

Створюючи свої телескопи, Гюйгенс поєднував дві лінзи — об’єктив і окуляр — розташовані на обох кінцях телескопа. Вчений експериментував з різними лінзами, щоб знайти комбінації, які, на його око, створювали різке зображення. Зрештою, він створив таблицю, щоб відстежувати, які комбінації використовувати для отримання певного збільшення. Але якщо порівнювати із сучасними знаннями про оптику, розрахунки Гюйгенса були дещо некоректними, каже Пітроу з Інституту астрофізики Лейбніца у Потсдамі в Німеччині.

Одне з можливих пояснень: Гюйгенс обирав лінзи на основі свого дефектного зору. Історичні записи свідчать про те, що батько астронома був короткозорим, тож не було б дивно, якби й син страждав від цього часто спадкового захворювання. Якщо це так, можливо, саме тому телескопи Гюйгенса свого часу так і не досягли свого потенціалу.

Раніше ми повідомляли про те, що лист Галілео Галілея виявився підробкою.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine