Лист Галілео Галілея виявився підробкою

Лист італійського астронома Галілео Галілея, що зберігався у бібліотеці Мічиганського університету, виявився підробкою. Про це свідчать чорнила, почерк, деякі слова та водяні знаки на папері, виготовленому, найімовірніше, на початку XX століття.

Підробний лист Галілео Галілея
Підробний лист Галілео Галілея. Джерело: www.sciencealert.com

Лист Галілео Галілея

Лист італійського астронома Галілео Галілея, відомого як першовідкривач супутників Юпітера та фаз Венери, довгі роки вважався перлиною колекції бібліотеки Мічиганського університету. Він датувався 1609 роком і був надісланий дожу Венеції з нагоди презентації нового телескопа.

Університету лист дістався у 1938 році як спадок від детройтського бізнесмена Трейсі МакГрегора, який придбав його на аукціоні в 1934 році. В аукціонному каталозі значилося, що архієпископ Пізи Пьєтро Маффі порівняв його із двома іншими листами Галілея, що були в його колекції, та визнав його автентичність.

Текст листа складається з двох частин, які повторюють відомі тексти Галілея. Перша являє собою власне чернетку листа, остаточна версія якого зберігається у державному архіві Венеції. Друга також містить варіацію відомого тексту астронома про супутники Юпітера. Виходячи з цього документ вважався автентичним, хоч і не унікальним.

Підробка

Все змінилося, коли документ побачив історик Нік Вілдінг. Він помітив нехарактерні для початку XVII століття слова, почерк і чорнила. Як не дивно, керівництво університету звернуло увагу на лист науковця та розпочало власне розслідування.

І ось зараз Мічиганський університет визнав: лист Галілео Галілея — підробка. Остаточним свідченням цього стали водяні знаки на папері. Ними часто маркували свою продукцію виробники. Зокрема, на тому аркуші, на якому написано послання знаменитого астронома, стоять літери AS та BMO.

Перші є ініціалами виробника, а другі означають місто Бергамо в Італії. Проблема лише в тому, що три літери, які позначають цей населений пункт, з’явилися лише 1770 року — більш ніж на сто років пізніше за смерть астронома.

Зрештою, працівникам університету вдалося встановити, що до 1930-х років їхній документ ніде не згадувався. Його виготовив на початку XX століття відомий фальшивомонетник Тобіа Нікотра. Ба більше, два листи, з якими його нібито порівнював кардинал Маффі, теж виявилися справою рук цього талановитого шахрая.

Крім того, Нік Вілдінг стверджує, що знайшов ще одну підробку авторства Нікотри. Йдеться про лист Галілея, який датувався 1607 роком і зберігався у Бібліотеці Моргана у Вашингтоні. Що з усім цим робити, в Мічиганському університеті не знають, але сподіваються, що нові відкриття послужать розвитку науки про підробки.

За матеріалами: www.sciencealert.com

Только самые интересные новости и факты в нашем Telegram-канале!

Присоединяйтесь: https://t. me/ustmagazine